/G Activiteiten t 57 Buitenheemse excursie, zaterdag 2 oktober 2010 Het ene jaar ver weg, het andere dichtbij. We proberen voor de jaarlijkse excursie af wisseling te bieden voor onze leden. Politiek en religie, handel en water, kunst en cultuur, alles is onder één paraplu te vinden in Dordrecht, de kleine stad met een groot verleden. Van een simpele ne derzetting langs het veenriviertje de Thu- redrith groeide Dordrecht in de vroege middeleeuwen uit tot de machtigste han delsstad van het graafschap Holland. Lig gend aan het water en met zijn bloeiende handel speelde Dordrecht ook op het ge bied van politiek en religie een vooraan staande rol. In 1572 kwamen twaalf Hol landse steden in het geheim bijeen in Dor drecht om het verzet tegen de Spaanse overheersing te bundelen. Dat was het be gin van een zelfstandige Nederlandse staat. De Dordtse Synode van 1618/' 19 maakt een einde aan religieuze twisten en er werd opdracht gegeven tot het maken van een eerste bijbelvertaling in het Ne derlands, de Statenvertaling. Al lijkt deze glorietijd ver weg, de stad is er wel door gevormd. Aan het oude straten- patroon is weinig veranderd en in de voor de scheepvaart en handel gegraven ha vens meren nu plezierboten aan. Ook niet veranderd zijn de bochtige Wijn straat en Voorstraat, waar vroeger schip pers aan de steigers aanmeerden om hun lading te lossen. Onder andere wijnkopers, houthandelaars en bierbrouwers konden zich door de handel de prachtige huizen veroorloven die nu nog langs de Wijnstraat en de Groenmarkt staan. Omdat we deze keer niet zo ver weg gaan, drinken we koffie in Dordrecht zelf, bij de ambachtelijke banketbakkerij Van der Ster- X. re. Dit familiebedrijf heeft de traditie dat bij elke geboorte in de familie er een nieuw product wordt uitgevonden. We smullen bij de koffie dan ook van een warme appel- marijn, genoemd naar de oudste dochter, die het bedrijf met haar man voortzet en die inmiddels zelf alweer drie nieuwe ge bakjes heeft verzonnen. De groep wordt gesplitst voor de stads wandeling, die we afsluiten voor de Grote Kerk. We gebruiken deze keer de lunch geza menlijk op een wel heel verrassende loca tie, namelijk in de kelder van het oude stadhuis, de Raedtskelder. Met haar goti sche gewelven uit 1383 en andere authen tieke details is deze locatie al een beziens waardigheid op zich. Daarna splitsen we weer voor een rondvaart met de fluister boot de Dortevaer, door onder andere de historische havens. Ook kunt u de hoge en scheve achtergevels van diverse woonhui zen bekijken. Terwijl de ene groep vaart, gaat de andere het Huis Van Gijn bekijken. In dit statige en imposante koopmanshuis aan de Nieuwe Haven woonde bankier en verzamelaar Simon van Gijn, een welva rend man met een passie voor verzame len. Hij woonde hier van 1864 tot aan zijn dood in 1922. Het huis en zijn verzamelin gen liet Van Gijn na aan de Vereniging Oud-Dordrecht met de opdracht de collec ties openbaar te maken en het huis als museum in te richten. Dit alles onder de voorwaarde dat het interieur zoveel moge lijk intact zou blijven. Een bezoek aan dit bijzondere museum wordt niet snel verge ten, zeker de verzameling speelgoed niet! De groepen wisselen daarna en dan eten we weer gezamenlijk. Vanwege de afstand kunnen we dit in alle rust in Dordrecht doen en, helemaal van deze tijd, nuttigen

de Wete | 2010 | | pagina 59