5 schuurden over elkaar en soms braken er enkele en lagen de stukken op de straat. Dan sleepten straatjongens ze voort en wierpen ze ten slotte in het water. Er stonden golven in het water die zich naar de Spijkerbrug bewogen; er moest een schip worden verhaald en dat was een hele gebeurtenis, want er brak wel eens een tros en dan was er groot geschreeuw en veel geloop. En als de winter streng was, dan verstarde het water van de Kaai, dan konden de 'duikeleendjes' er niet meer zwemmen, dan zaten eerst de meeuwen op het ijs en een enkele keer was het zo dik, dat er jongens op liepen. Maar dat ge beurde maar zelden. Toen ik in 1890 long ontsteking had en van mijn raam op de eerste verdieping op de Kaai kon kijken, zag ik daar de jongens op het ijs en ik had het land dat ik er niet heen kon. Er is telkens na de strenge winter weer een voorjaar gekomen waarin de olmen kleine groene blaadjes kregen en de stui vertjes naar beneden waren gedwarreld. In de hoeken van de keldervallen en achter Hoek Rouaansekaai-Dwarskaai. Op de hoek het pand van de Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart G113/114Daarnaast het Zeeuwsch Koffiehuis (G115). Rechts huis De Steenrotse. (Zeeuivs Archief, Historisch-topo- grafische atlas Middelburg, nr. HTAM-P-0778). de stoepranden vormden zich lichtbruine hoopjes, die door de dienstboden netjes in een glimmend koperen blik werden ge veegd en in de vuilnisbak gedaan, want de stoep moest schoon blijven. Een zondag Zondagmorgen in het voorjaar, dat was de mooiste tijd voor de Kaai. Dan scheen de zon over de Spijkerbrug, daarna over de huizen van de Kinderdijk en door de licht groene bomen tegen de strakke gevels en toverde een lichtroze glans over de straat stenen. De stoepen en de marmeren gan gen waren zaterdag geschuurd door de werkvrouw. Uit de in drieën verdeelde krasbak had ze zand, marmerslijp of Brus selse aarde gestrooid, de ramen had ze

de Wete | 2010 | | pagina 7