10 overeen met de gemiddelde opbrengst van de gebruikelijke jaarlijkse veilingen.23 Uit het kadastraal minuutplan uit 1812 is af te leiden dat de indrukwekkende oprijlaan vanaf de kerk naar het huis toen was ge rooid en verkaveld. Zelfs het tracé ervan is niet meer te herkennen. De bomen langs deze laan zullen zich ongetwijfeld bevon den hebben onder de grote hoe veelheden hout die in de ge noemde jaren werden geveild. Ook een deel van het bos met lanen dat op de kaart van Hat- tinga te zien is, zal toen gesneu veld zijn. Wel bleef De Bruyn het huis nog als buitenverblijf gebruiken, ge tuige ook een veiling van de in boedel die na zijn dood werd ge houden. Onder de hamer kwa men toen "allerhande meubilaire goederen, bestaande in kassen, cabinetten, ledicanten, bedden, kussens, dekens, porceleyn, tafels, stoelen, koper, tin en metaal".24 Na het overlijden van zijn vader in 1799 erfde Johannes Jacobus Leydekker de Bruyn (1751- 1811) de heerlijkheden en de buitenplaats. Hij was raad van Goes en gecommitteerde in de Rekenkamer van Zeeland. Bij gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag in 1801 schonk hij aan de kerk van Meliskerke een zilveren doopvont. Het was een tijd waarin ambachtsheerlijke rechten officieel waren afgeschaft maar door een harde kern van Zeeuwse heren nog heftig werden verde digd. De schenking moet zeer waarschijn lijk in dat licht worden bezien: als een on- het hof, maar in 1793 hield De Bruyn er twee: een in februari en een, zoals gebrui kelijk, in oktober. In het volgende jaar von den er zelfs drie veilingen plaats. De op brengsten varieerden van 280 tot 390 Vlaamse pond per keer, met als nabrander nog de decemberveiling met een opbrengst van 130 pond. Dit laatste bedrag komt Op de kadastrale minuutplan van 1812 (Melis kerke sectie D) is de vorm van het perceel van het kasteel met daarboven de boerderij goed te zien. In rood is het huidige tracé van de Kaas- boerweg geprojecteerd. (Reconstructie m.b.v. Zeeuws Archief, Kadastrale plans, inv.nr. 1207).

de Wete | 2010 | | pagina 12