11 derstreping van het feit dat de rol van de ambachtsheer nog niet was uitgespeeld. Sloop Wanneer het huis is afgebroken, is niet helemaal zeker. De suggestie dat het ge sloopt moet zijn vóór 1780, tegelijk met de bouw van een boerenwoning,25 komt in ieder geval niet overeen met de gevonden bronnen. Er stond op het terrein van de buitenplaats weliswaar een boerenhuis van hergebruikte moppen en Utrechtse steen dat in 1992 is gesloopt en zou dateren uit 1780, maar de bouw of verbouwing van die woning in genoemd jaar betekent niet dat tegelijk daarmee ook het herenhuis af gebroken moet zijn. De gebouwen stonden immers niet op dezelfde plaats: de boeren woning stond iets ten noorden van het herenhuis, buiten de gracht. Ook uit andere bronnen zijn aanwijzingen te halen dat het herenhuis na genoemd jaar nog bestond. In 1808 vond er namelijk een hakhoutveiling plaats "op de buyte- plaats te Meliskerke, aancomende de heer mr. J.J. Leydekker de Bruyn, heer van Melis- en Mariekerke". Het huis op die bui tenplaats hoeft niet hetzelfde te zijn als het kasteeltje dat Spilman afbeeldde, maar waarschijnlijk is het wel. Rond 1780 was de economische situatie zo onzeker dat er weinig werd geïnvesteerd in nieuwe bui tenhuizen en tuinaanleg, en het is onwaar schijnlijk dat er toen een nieuw huis op de buitenplaats was gebouwd. Bovendien kwam achter het slotplaatje van een zeventiende-eeuwse deur uit die ge sloopte boerenwoning een briefje tevoor schijn dat de datering 1792 draagt en de 't Hof Meliskerke en het fietspad langs de Kaasboerweg, april 2009. (foto Rob de Groot)

de Wete | 2010 | | pagina 13