Walcheren in 2010 2010 Een terugblik en een vooruitblik 15 "Wie Walcheren zegt, denkt vandaag de dag nog aan een liefelijk landschap met kreekruggen, waarover zich weggetjes slingeren waaraan boerderijen liggen met soms nog fraaie houten schuren. Hij ziet ook de karakteristieke dorpen en steden voor zich, waar het voor zowel be woners als recreanten goed toeven is." Met deze poëtische beschrijving kondigde Hans Vader in De Wete van januari 1998 een themabijeen komst aan onder de titel Walcheren in 2010. In de woordjes 'soms nog' klinkt al enige bezorgdheid door. Van de fraaie hou ten schuren verdwijnen er steeds meer, óf door gebrek aan onderhoud, óf doordat zij ten prooi vallen aan de noodzakelijke mo dernisering in de landbouw. De vraag in 1998 was of het poëtische beeld van Walcheren dat Vader toen kon schetsen, in 2010 nog wel zou bestaan. Er was immers zo veel aan de hand. Om daarop een antwoord te vinden organi seerde de Heemkundige Kring Walcheren twee avonden met deskundige inleiders van overheid en bedrijfsleven. Hun opvat tingen zijn te vinden in De Wete van okto ber 1998 en januari 1999.' Voor een heemkundige kring is het niet vanzelfsprekend om zich met de toekomst bezig te houden. De HKW houdt zich voor al bezig met het verleden, met het cultu reel erfgoed dat ons in de loop van de ge schiedenis is aangereikt. De Wete staat er vol van. Ook de waardering voor dat erf goed en de bescherming ervan is niet van zelfsprekend. Wie niet door de ontwikkelin gen wil worden overrompeld, zal zo nu en dan vooruit moeten kijken om te voorko men dat er straks weinig meer is om op terug te zien. De heemkundige kring staat niet vooraan als het erom gaat de politieke besluitvorming te beïnvloeden, maar soms kan dat toch noodzakelijk zijn. En boven dien, nieuwsgierigheid naar wat de toe komst brengt, is ook de HKW niet vreemd. Walcheren in 2025, opnieuw een thema-avond Het bestuur van de Heemkundige Kring Walcheren heeft besloten om ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de kring weer een toekomst gerichte avond te organiseren, nu met het thema Walcheren 2025. En weer is de vraag hoe over zo'n vijftien jaar de ruimte op Walcheren verdeeld zal zijn tussen recreatie, landbouw, verkeer en wonen. Het zal dan niet alleen gaan om de hoe veelheid hectares die iedere sector opeist, maar ook en vooral om de kwaliteit van het landschap. De avond zal worden gehou den op woensdag 16 februari 2011Noteer die datum alvast! Voor die avond zijn vier sprekers uitgeno digd die elk een specifieke sector zullen belichten, te weten drs. C.J. Colijn, direc teur Ruimte, Milieu en Water van de pro vincie Zeeland (wonen, werken en ver keer), J. Kodde, landbouwer (de agrarische sector), H.J. van Koeveringe, directeur Roompot Recreatie Beheer B.V. (de recre atie) en dr. M.A. Hemminga, directeur Stichting Het Zeeuws Landschap (natuur en milieu). De avond past overigens goed in de voorbereidingen van de gemeente Veere om te komen tot een visiedocument, waarin ook een toekomstvisie - de ge-

de Wete | 2010 | | pagina 17