19 bied fietspaden aangelegd. Bovendien hebben de drie Walcherse gemeentes, tus sen 1998 en nu, enkele honderden hecta res aangekocht voor woningbouw en be drijventerreinen. Al met al zou het mij niets verbazen als de teller nu, in 2010, beneden de 11.000 ha zou blijken te staan. Is het erg dat er zo veel meer grond gebruikt wordt voor ande re nuttige en recreatieve zaken voor ons allemaal? Helemaal niet, het is mede een gevolg van onze welvaart en als we samen op deze manier ons mooie Walcheren wil len inrichten, is dat goed. Liberalisering van de landbouw Voedsel produceren is altijd een politiek gevoelige bezigheid geweest. Vandaar ook dat haast geen bedrijfstak door de politiek zo scherp in de gaten is gehouden als de landbouw. Na de oorlog was het devies zo veel mogelijk produceren en zelfs Mans- Anno 2010 ploegt de Walcherse boer nog steeds voort (hoek Meliskerkseweg-Hoogeland- sezoeg, Biggekerke). (foto Leo Hollestelle) holt vond het aan het eind van de jaren zestig nog nodig de Europese boer op te zwepen tot meer en goedkopere productie. Toen dat als gevolg van mechanisatie en optimalisatie van de teelt een te groot suc ces dreigde te worden, moesten de gren zen naar buiten open en werden de garan tieprijzen stelselmatig verlaagd. Om de verlaging van de prijzen nog een beetje te compenseren, zonder de agrarische pro ductie verder te stimuleren, krijgt nu iedere Europese boer een vaste toeslag per hec tare. Onder invloed van de huidige politie ke inzichten moeten deze toeslagen in 2015 zijn afgebouwd. Het openen van de grenzen rondom Europa, is door de WTO- onderhandelingen' afgedwongen. Vooral het binnenlaten van goedkoper geprodu-

de Wete | 2010 | | pagina 21