aanleg van de Ecologische Hoofdstructuur zijn er forse clusters van natuurgebieden op Walcheren begrensd, met belangrijke concentraties zuidelijk van Westkapelle, westelijk van Veere, westelijk van het Ka naal door Walcheren en - misschien wel de meest in het oog springende - in het hart van Walcheren, westelijk van Sint Laurens. Dit zijn natuurgebieden die niet alleen op de kaart staan, maar inmiddels ook voor een flink deel als zodanig zijn in gericht. Hoe snel kan het gaan! In de nieuwsbrief van de Landinrichtingscommis sie van februari 2001 is bijvoorbeeld het begin van de ontwikkeling van het natuur reservaat Sint Laurense Weihoek traceer baar. De nieuwsbrief maakt melding van nieuwe ontwikkelingen rondom het plan van toedeling en de verwerving van grond aan de zuidkant van het gebied. De inrich ting van de eerste 48 hectare van het nieu we natuurgebied Sint Laurense Weihoek start vervolgens in het najaar van 2005. Het gebied wordt ingericht als weidevogel reservaat. Tussen 2003 en 2010 wordt er nog eens 58 hectare verworven. De na- tuurinrichting van deze toevoeging is nog grotendeels in de planningsfase. In het hart van Walcheren is dus een nieuw na tuurgebied van meer dan 100 hectare in wording! Tot slot Als we de bovengenoemde punten over zien, dan lijkt de ontwikkelingsbalans voor natuur en landschap op Walcheren in het afgelopen decennium in positieve richting te zijn bewogen. Dat betekent niet dat alles goed is gegaan in de afgelopen jaren en dat er geen punten van zorg zijn. De nieuw ontwikkelde entree van Middelburg vanaf de A58 is in al zijn gele helheid en Efte- lingachtige uitstraling bepaald geen aan winst voor het zicht op de stad. En ondanks alle bevolkingsprognoses die voor Zeeland een omslag van groei naar krimp laten zien in de komende decennia, zitten er nog heel wat plannen voor stads- en dorpsuitbreidingen in de pijplijn. Op Wal cheren liggen die met name rond Middel burg, bij Sint Laurens en bij Arnemuiden. Verdere verstening van Walcheren zal deze regio niet mooier maken en een aan tasting van het Nationaal Landschap kun nen betekenen. Vanuit het perspectief van landschapsbescherming is het daarom po sitief dat de geplande stadsuitbreiding noordwestelijk van Middelburg (De Cleene Hooge) op de lange baan is geschoven en dat prioriteit wordt gegeven aan de benut ting van het bestaande stedelijk gebied. Maar nieuwe bedreigingen zullen zich on getwijfeld aandienen. En wat te denken van de reconstructie van de N57 op het Walcherse grondgebied? Voor de automo bilist en voor de verkeersveiligheid onge twijfeld een flinke verbetering, voor het landschap waarschijnlijk niet. Of over tien jaar, opnieuw terugblikkend, weer een overwegend positief verhaal over de ont wikkelingen op Walcheren kan worden geschreven, is daarom bepaald nog niet zeker. M.A. Hemminga Literatuur - T. Bade, B. van Middendorp en G. Smid, 'Het groene kapitaal. De baten van natuur en landschap in Zeeland', Triple E Productions, Arnhem 2009. - W./. de Regt, 'Landbouw in de nationale Landschappen', Milieu- en Natuurplanbureau, Bilthoven 2007.

de Wete | 2010 | | pagina 37