7 de meeste ramen. De toren biedt plaats aan een spiltrap en is voor het statige ef fect doorgetrokken tot boven de dakgoot en voorzien van een spits dak. Buitenhuizen met een kasteelachtig uiter lijk zoals het Huis te Meliskerke, gebouwd voor rijke kooplieden en ambtenaren, wa ren in de vroege zeventiende eeuw langs een groot deel van de Noordzeekust te vinden, van Vlaanderen tot de polders ten noorden van Amsterdam. Meestal waren buitenhuizen in deze tijd uiterst eenvoudig. De rijke aankleding van dit soort tweede woningen kwam pas later. Bijzonder aan het Meliskerkse huis waren dus, hoe be scheiden ook, de versieringen op de voor gevel en de dakkapellen. Voor een land huis van waarschijnlijk vóór 1608 was het dus vrij deftig. Tuin De achttiende-eeuwse prenten laten dan wel zien hoe het huis er uitzag, maar over de tuinaanleg verschaffen ze zo goed als geen informatie. Kaarten zijn eveneens zeldzaam. Pas in 1641 verschijnt het huis voor het eerst in beeld, op de kaart van Walcheren door Christoffel Bernaerds. Het is dan een belangrijk gebouw, dat wordt aangeduid met het symbool dat ook wel voor kastelen werd gebruikt. Aan de noord oostzijde van het omgrachte huis ligt het laantje dat het met de openbare weg ver bindt. Ten zuiden van het huiseiland ligt een boomgaard of stukje bos. Van een ver dere tuinaanleg of bijgebouwen blijkt niets uit de kaart. De volgende kaart die gegevens verschaft over de inrichting van het terrein, is die van Walcheren door de gebroeders Hattinga uit 1750, gemaakt ruim een eeuw na die van Bernaerds. Hierop is, naast de al ge noemde grote oprijlaan vanaf het dorp, een lanenstelsel te zien dat bestaat uit stervormig uitwaaierende lanen ten oosten en ten westen van het huis. Ook ziet men enkele bosvakken. Erg indrukwekkend was het dus nog steeds niet. De oprijlaan is wel beduidend groter dan bijna een eeuw eer der. De geschulpte hoeken van de gracht Het ambacht Meliskerke op de blokkenkaart van Bernaerds, ca. 1641. (Zeeuws Archief, Atlas Hattinga, nr. 12) rond het huis op de kaart zijn waarschijnlijk fantasie, want op het kadastraal minuutplan uit het begin van de negentiende eeuw is er geen spoor van te bekennen. Op deze kaart zijn buiten de gracht twee gebouwen verschenen die er een eeuw eerder nog niet lagen. Mogelijk bevond het boerenbedrijf zich dus inderdaad op het eiland, naast het herenhuis.

de Wete | 2010 | | pagina 9