w VENIJN 60 opgravingen op Walcheren waaraan zij heeft meegegraven: het welbekende zwembad (pardon, A-theaterlocatie) van Middelburg, de rondweg N57 bij Seroos- kerke en de opgravingen aan de Clasina- straat in Arnemuiden. Alle drie bijzonder, met sprekende resultaten. Sentine Kodde zegt hierover: "Hoe we tussen de betonnen vloeren, onwillige uitvoerders en sloopma- chines op zoek gingen naar de fundamen ten van het oude Middelburg. Hoe we to taal onverwacht midden in de polder een Romeinse dijk aantroffen. En hoe we in twee weken tijd huizen, kadewerken en een kanon probeerden te bergen. Archeo logie spreekt tot de verbeelding. Omdat het interessant is om te horen over oude ne derzettingen, steden en de mensen die er woonden, en de resten van die bewoning met eigen ogen te kunnen zien. Zeker als het je eigen streek en wellicht je eigen voorouders betreft. Maar laten we eerlijk zijn, ook omdat archeologie af en toe een leuk en spannend beroep is!" Woensdag 27 oktober 2010, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Klein Venijn Kleinkampfmittel en de konvooivaart op Antwerpen 1944-1945 Op woensdagavond 24 november 2010 houdt maritiem publicist Cor Heijkoop een lezing naar aanleiding van zijn laatst ver schenen boek. Op 4 september 1944 viel Antwerpen na genoeg ongeschonden in geallieerde han den. Pas ruim twee maanden later kwam er ook een einde aan de Duitse overheer sing van de Scheldemonding. Maar de Duitsers gaven niet op. Zij hadden een nieuw geheim wapen ontwikkeld, het zoge naamde Kleinkampfmittel bestaande uit een- en tweemansonderzeebootjes én met springladingen bewapende snelle motorbo ten. Samen vormden ze het 'kleine venijn'. In de zuidelijke Noordzee en in de Westerschel- de ontstond een felle strijd op het water die voortduurde tot de capitulatie van mei 1945. Deze episode van de Neder landse en uiter aard Zeeuwse geschiedschrijving van de Tweede Wereldoorlog is tot nu tot vrijwel onbelicht gebleven. Het boek is tot stand gekomen na ruim tien jaar onderzoek in vele binnen- en bui tenlandse archieven. Ook heeft de auteur een aantal oud-strijders geïnterviewd. Cor Heijkoop gaat aan de hand van circa 70 beelden dieper in op deze strijd voor onze kust. Tevens wordt een unieke, pas vrijgegeven film vertoond met specifieke beelden uit Duitse, Italiaanse en Britse archieven over deze min of meer geheime strijdmiddelen. Woensdag 24 november 2010, aula Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg, aan vang 20.00 uur. Cor Heijkoop KLEINKAMPFMITTEL en dr konvoolvaarl op Vnlwrrprn u)44-i'H,~i

de Wete | 2010 | | pagina 62