Hof Valkenisse 14 Geraadpleegde bronnen: - F.P. Polderdijk, 'De Oranjeplaat en de Basti- aan de Lange- en Calandpolder'1932. - Krantenbank Zeeland (www.krantenbankzee- land.nl). - Zeeuws Archief: Archieven Rijkswaterstaat. - Tijdschriften: Eva, Revue, Margriet, De Post. Een buitenplaats tot leven gewekt hun polder 'het plitje', naar de oorspronke lijke benaming Oranjeplaatje, net als bewo ners en omwonenden dat in de negentien de eeuw al deden. Vorig jaar bestond de oogst uit: aardappelen, uien, tarwe, suiker bieten en knolselderij. Roosanne Goudbeek Dit artikel is een bewerking van de versie die als Zeeuws verhaal is gepubliceerd op de website van het Zeeuws Archief (www.zeeuwsarchief.nl). De namen van de buurtschapjes zijn op Walcheren welbekend: Groot-Valkenisse en Klein-Valkenisse. Het duo, direct aan de duinen, is weliswaar net ten zuiden van Zoutelande gelegen, maar valt onder Big- gekerke. We vinden in dit gebied stukjes tastbare geschiedenis uit de Tweede Wereldoorlog. De Duitsers lieten in het bos hun sporen achter met die merkwaardige betonnen drakentanden - de Höckerhindernisse - en een aantal andere verdedigingswerken. Er is echter meer, weliswaar niet meer zichtbaar maar wel met een grote histori sche waarde die veel verder teruggaat dan de twintigste eeuw. Wie na lezing van dit artikel in deze omgeving rondwandelt, weet dan dat de ambachtsheren van Big- gekerke hier woonden op hun landgoed "genaemt Valckenisse". Later werd hun luxe onderkomen overgenomen door de regentenfamilies Van Hoorn en Van Sons- beeck. Aan dit verleden hebben de grote en de kleine buurtschap hun identiteit te danken. Van de buitenplaats en zelfs van de bijbe horende boerderij is niets meer over. In dit artikel wordt, dankzij de in verschillende archieven bewaard gebleven documenten, de herinnering aan hof Valkenisse weer tot leven gewekt. Groot- en Klein-Valkenisse Deze omgeving is een prachtig stukje van ons eiland, met een van de hoogste duin toppen van Nederland en derhalve een fa buleus uitzicht op zowel land- als zeezijde. Een breed strand met strandtent, een uit stekend restaurantje aan de andere kant van de duinen, een overdekte speelhal voor kinderen en een aantal campings en vakantieappartementen maken het com-

de Wete | 2011 | | pagina 18