16 Gezicht op Middelburg vanaf de duinen van Valkenisse, tekening door Jacob Goedaert, mid den 17de eeuw. (Rijksmuseum Amsterdam) "S. Vlaams, een astronomisch bedrag in die tijd. De hypotheekverstrekker was Evert Cornelisse, secretaris van de Landvier- schaar van Vlissingen. Cornelisse en zijn vrouw Agatha van Gogh fungeerden in de tweede helft van de zeventiende eeuw als een soort privébank voor welgestelde Wal- chenaren. Het geleende kapitaal stak Theodoor in een hofstede die hij enige ja ren voordien had gekocht. Rondom dit ob ject liet Theodoor een lusthof verrijzen, die hij Valckenisse doopte. De hofstede had Theodoor overgenomen van de erfgenamen van de Middelburgse koopman Pieter Willem Savelpoel. Overi gens had Savelpoel zijn onroerend goed enkel als beleggingsobject in bezit. In zijn huis woonde namelijk de weduwe van Roelant Roelants en het boerenbedrijf werd gepacht door de weduwe van Adri- aen Snoucx. Pieter Willem Savelpoel had op zijn beurt de hofstede in 1644 gekocht van de achterkleindochters van Jaecques Gellee senior. Stadsbestuurder Gellee was eerst schepen en in de periode 1586-1604 tot vijfmaal toe tot burgemeester van Vlis singen benoemd, telkens voor een periode van twee jaar. Zijn hofstede stond in zijn eigen ambacht. In Biggekerke had hij na melijk een stukje van de ambachtsheerlijk heid weten te bemachtigen. Er waren in die tijd meerdere kleine am bachten in die duinomgeving. Zo waren er de ambachten van de Marquis vanden Veere, van heer Molenbays, van heer Wouter van Domburch en dus het Jaec ques Gellee-ambacht. Het vroongebied pal achter de duinen was aantrekkelijk voor vermogende Walchena- ren. Hier kon men op een 'voordelige' wijze

de Wete | 2011 | | pagina 20