17 investeren in hofsteden en later in lustho ven, gebouwd op grond die vrij was van belastingen. Dat ambachtsheer Theodoor Ekema de Vriese zich behoorlijk vergaloppeerde met zijn buitenverblijf, moge duidelijk zijn uit het volgende. In 1659 schakelde hypotheek verstrekker Cornelisse de rechtsprekende macht in, omdat Theodoor niet aan zijn verplichtingen kon voldoen. Landgoed Valke- nisse dreigde reeds na enke le jaren uit de vingers van de De Vriese's te glippen, ware het niet dat broer Johan zich opwierp als redder in nood. Mr. Johan Ekema de Vriese nam de bij Cornelisse aange gane hypotheek over. Later, in 1667, kocht mr. Jo han (ook wel Jan) de Vriese ook nog het ambachtsheer schap van Biggekerke en Krommenhoeke van Theo door en zijn nicht Elisabeth. Moesten de laatste twee hun titel van heer respectievelijk vrouwe nog delen, Johan werd nu de enige eigenaar van de heerlijk heid. Uit het zogeheten Dijckboeck van de Westwatering van Walcheren uit 1675 kun nen we opmaken dat hij in totaal zo'n hon derd gemeten land (ongeveer 39 hectare) in 'zijn' Biggekerke bezat. Johan stierf in 1681 en werd begraven in de dorpskerk al daar. De eikenhouten preekstoel die daar nu nog is, werd al door de dominee ge bruikt in de tijd dat Johan daar ter kerke ging. De jongere mr. Cornelis Ekema de Vriese erfde vervolgens alle bezittingen van zijn broer Johan, inclusief buitenplaats en heerlijkheid. Het wapen van Biggekerke. Detail van het titelblad met wapens van de heerlijkheden in het rechtsgebied van Vlissin- gen, ca. 1800. (Zeeuws Ar chief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata deel III, nr. 600) Lang heeft de invloed van de familie De Vriese echter niet meer geduurd. In 1686 deed Cornelis zijn ambachtsheerlijkheid Biggekerke en Krommenhoeke in de open bare verkoop. Het ambacht kwam in han den van Adriana van Blijenborch, weduwe van mr. Daniël Fannius; de buitenplaats echter niet. De Pilletiers en compagnons Cornelis bleef nog een aan tal jaren op hof Valkenisse wonen, waarna Nicolaas Pil- letier en/of zijn vrouw Agatha Everts het roer overnam(en). Helaas kunnen we dat niet verifiëren; de akte van het transport van hun onroeren de goederen is verloren ge gaan. Agatha Everts was trouwens de dochter van de eerdergenoemde hypotheek verstrekkers Cornelisse/Van Gogh. Zij trad in 1681 in het huwelijk met Nicolaas Pille- tier. In elk geval kwam de hof na het overlijden van Pilletier rond 1690 onder de hoede van zijn weduwe. Agatha liet ver volgens het herenhuis grondig verbouwen of zelfs opnieuw bouwen, want boven de ingang van dat niet meer bestaande huis stond namelijk het jaar 1697 aangegeven. Dat dit qua vormgeving een bijzonder pand was op Walcheren, is te zien op de foto op pagina 20. Aardig om in dit verband te vermelden is het feit dat een VOC-schip dat in 1716 van de helling gleed op de werf in Middelburg, naar de buitenplaats werd vernoemd. Dit schip, de Valkenisse, verging in 1740 bij

de Wete | 2011 | | pagina 21