G e 18 Hof Valkenisse op de kaart van Walcheren van de Hattinga's, ca. 1750. (Zeeuws Archief, At las Hattinga, nr. 22) Bantam, in het uiterst westelijke deel van Java in het huidige Indonesië. Lange tijd heeft Agatha Everts Valkenisse in bezit gehad. Pas in 1735 komen we in een transportakte haar erfgenamen tegen, onder wie haar zoon Simon Pilletier. Deze was niet alleen kapitein van het zoge noemde Nieuwtimmerwerf, maar ook de- ons in het algemeen waardevolle aanvul lende informatie. In het geval van Valkenis se is dat niet zo. Op de kaart van Walcheren van Visscher en Roman uit 1655 staat het buitenverblijf niet aangegeven, terwijl Valkenisse in of vlak na 1653 moet zijn ontstaan. Dat de met name voor Biggekerke zo voor- ken van het apothekersgilde what's in a name!). Mogelijk was het landgoed in zijn geheel toch wat te kostbaar voor Simon, want hij deed de aankoop samen met een aantal compagnons. Dat waren de kapi teins Pieter en Jan de Ruyter, alsmede Pieter van Goethem, schepen van Vlissin- gen. Ruim zeven jaar heeft dit compagnon schap bestaan. In 1742 komt mr. Nicolaas Jan, een telg uit het regentengeslacht Van Hoorn, in beeld. Hoewel die familienaam in 1809 overging op Van Sonsbeeck, zouden deze aan elkaar verwante families tot aan 30 mei 1866 verbonden blijven met Valke nisse. Landkaarten Oude, prekadastrale landkaarten bieden name hof op de Walcherenkaart van de gebroeders Hattinga (uit circa 1750) niet eens met naam en bijbehorende eigenaar is genoemd en slechts een zeer beschei den plaats heeft gekregen, is merkwaar dig. Of zouden de gebroeders daar wellicht een goede reden voor hebben gehad? Op de reiskaart van het eiland Walcheren uit circa 1780 staan met name de buiten plaatsen ingetekend. Valkenisse wordt blijkbaar over het hoofd gezien en staat er derhalve niet op. Rond 1800 wordt er een kopie van deze kaart gemaakt waarop Val kenisse en een aantal andere 'vergeten' buitenplaatsen alsnog een plekje krijgen. Van Hoorn-Van Sonsbeeck De eerste Van Hoorn op Valkenisse was mr. Nicolaas Johan (1685-1746). Hij bezat de titel heer van Burgh en was in zijn werkzame leven schepen van Vlissingen, extraordinair raad van Indië, rekenmeester van de Kamer van Zeeland van de Ver-

de Wete | 2011 | | pagina 22