19 Hof Valkenisse op de kadastrale minuutplan van 1818 (Biggekerke, sectie A). Zeeuws Ar chief, Kadastrale plans, inv.nr. 223) eenigde Oost-Indische Compagnie en bal juw der wateren van Zeeland. Vóór de koop van Valkenisse bezat hij sinds 1734 al de buitenplaats Noordbeek, gelegen in de ambachtsheerlijkheid van West-Sou burg. Van Hoorn was getrouwd met Johan na Arnoudina Pasques de Chavonnes. Het echtpaar bleef kinderloos. Toen Nicolaas Jan in 1746 stierf, kwam zijn weduwe in het bezit van beide buitenplaat sen. Door het ontbreken van een zoon of dochter wordt in de akte van Jo hanna's nalatenschap uit 1763 een neef van Nicolaas Jan als erfge naam genoemd. Het was mr. Nicolaas van Hoorn van Burgh (1703- 1776), die met zijn neus in de boter viel. Nico laas was raad, secreta ris en verschillende jaren burgemeester van Vlissingen. Verder was hij net als zijn overleden oom rekenmeester en bewind hebber van de Kamer van Zeeland van de VOC. Een aantal jaren voor zijn dood besloot Nicolaas dat hof Valkenisse een prachtig huwelijksgeschenk voor zijn dochter zou zijn. Zo kreeg Johanna Regina van Hoorn van Burgh als kersverse bruid in 1773 Val kenisse in de schoot geworpen. Haar brui degom was mr. Leonard Constantijn van Sonsbeeck (1739-1812). Een huwelijk tussen een Van Hoorn en een Van Sonsbeeck had overigens ook in een eerdere generatie al eens plaatsge vonden. Een oudere broer van eerderge noemde Nicolaas Jan van Hoorn - Jacob van Hoorn - trouwde in 1702 met Anna Maria van Sonsbeeck. Met andere woor den, Johanna Regina's oudoom trad des tijds in het huwelijk met Leonard Constan- tijns oudtante. Ook Leonard Constantijn was - in die tijd een vanzelfsprekendheid bij huwelijken in die kringen - afkomstig uit een voorname familie. Deze familie had haar oorsprong in Zwolle. Het was Willem Arend van Sons beeck die in 1600 die Overijsselse stad verliet en zich vestigde in Zeeland. Hij wordt derhalve gezien als stamvader van de Zeeuwse tak van dit geslacht. Leonard Constantijn van Sonsbeeck had carrière gemaakt als raad en pensionaris van Vlissingen. Het echtpaar Van Sons- beeck-van Hoorn woonde aan de Vlas- markt in Middelburg en trok zich met name in de zomerperiode terug daar aan de voet van de hoge duinen. Na het overlijden in 1809 van Johanna

de Wete | 2011 | | pagina 23