Hof Valkenis se van de familie Vos. (foto uit Maaike M. de Wolf-Mol, 'Biggekerke in vroe ger tijden', 1994, p. 10) Regina verdween de naam Van Hoorn van het toneel. Nog even bleef haar weduw naar eigenaar, tot in 1811 hun zoon mr. Leonard Cornells van Sonsbeeck (1781- 1831) naar voren werd geschoven. In 1803 was deze met Magdalena Ferdinanda Ma ria Verheye van Citters getrouwd, ook een bekende familienaam op Walcheren. Dit paar woonde eveneens in Middelburg. Boerderij Valkenisse Van 1810 tot 1816 was Leonard Cornelis burgemeester van Biggekerke. Later werd hij burgemeester van Middelburg. Omdat de benoeming van een duoburgemeester werd afgeschaft - tot dan toe was dat altijd het geval geweest - moest Van Sonsbeeck afscheid nemen van zijn ambt. Hij diende het Middelburgse stadsbestuur vervolgens als wethouder. Tijdens het eigenaarschap van Leonard Cornelis van Sonsbeeck moet Valkenisse de status van buitenplaats hebben verlo ren. Dat was mogelijk in de jaren 1812- 1813. In het laatstgenoemde jaar werden opmetingen gedaan ten behoeve van het kadaster, de registratie die tijdens de Fran se bemoeienis in ons land werd opgezet. Op de kadastrale kaarten herkennen we wel de boerenhofstede; van een buitenver blijf is er dan geen sprake meer. Land schappelijk is er evenmin weinig terug te zien van het eens zo mooie landgoed. Slechts een gedempte waterpartij is op de kaart terug te vinden, wellicht een restant van een siertuin. Om onduidelijke redenen liet Van Sons beeck Valkenisse in 1828 op naam van zijn vrouw zetten. Niet lang daarna stierf Mag dalena, waardoor haar bezit in 1830 over ging op zoon Willem Laurens van Sons beeck (1809-1865). Hij trouwde met Reine Felicie Seconde van Frankenberg van Proschlitz. Willem Laurens was ontvanger der registratie; eerst in Zeeland, later in het Zuid-Hollandse IJsselmonde en vervol-

de Wete | 2011 | | pagina 24