21 Valkenisse, augustus 2010. Het grondgebied van het voormalige hof Valkenisse is recreatie gebied. (foto Leo Hollestelle) Realisatie fase 2 "Zeeotter" 68 huurkavels V voor chalets -Vgikemsse Avonluicnp? gens, zo meldt de Vlissingsche Courant in maart 1842, in Vlissingen. Net als zijn ou ders en grootouders voordien, vestigde Willem Laurens zich in de provinciehoofd stad. Boerderij Valkenisse werd gerund door een lokale landbouwer. Deze, Cornelis de Wijze, pachtte vanaf 1830 de boerderij van Van Sonsbeeck. Later nam De Wijzes ge lijknamige zoon het pachtcontract over. Na de dood van Willem Laurens besliste diens weduwe dat haar bezit in de verkoop moest. De toenmalige pachter van Valke nisse, Cornelis de Wijze jr., bleek op 30 mei 1866 aangaande het boerenhuis en de schuur de hoogstbiedende tijdens de openbare verkoop en schopte het zo tot eigenaar. We kunnen tevens vaststellen dat het land goed Valkenisse hierdoor uiteenviel, want de meeste percelen grond die bij de bui tenplaats hoorden, werden niet alleen aan De Wijze maar ook aan een reeks andere bieders verkocht. Met het eigenaarschap van Cornelis de Wijze jr. kwam er een einde aan de heer schappij van ambachtsheren en -vrouwen en regentenfamilies over buitenverblijf en later boerderij Valkenisse. Tot slot Wat is er nog over van boerderij Valkenis se? Zowel het boerenhuis als de schuur zijn in het laatste kwart van de twintigste eeuw afgebroken. Alleen de historische gegevens, voor dit artikel opgezocht in de depots van voornamelijk het Zeeuws Ar chief, resten nog. In het landschap treffen we dus helaas geen herinneringen aan. Op de plek van het opmerkelijke huis werd na de sloop een bungalow gebouwd. Tussen de vroe gere boerenschuur - die daar direct naast stond - en het huidige parkeerterrein van het waterschap staat nu een overdekte speelhal voor kinderen, onder de naam Avonturenpark Valkenisse. Lange tijd was dit gebied in handen van de familie Vos, die er voornamelijk in de twee de helft van de twintigste eeuw een cam ping leidde. Dat bedrijf groeide uit tot de grote, welbekende strandcamping Valke nisse. Enkele jaren terug is het bedrijf overgenomen door een nieuwe eigenaar. Wat onveranderd 'overeind' bleef in de loop der eeuwen, is de aantrekkelijkheid van

de Wete | 2011 | | pagina 25