32 Het blussen van de brand in het huis Arne- muiden op de hoek van de Lange Delft en de Lange Burg te Middelburg op zondag 28 juni 1857. Tekening door M.J. la Brand, steendruk door A.A. Nunnink. De houten tekstbalk was aan de zijgevel van het huis. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel III, nr. 316) 1530 was ic gemaeckt Doen was Karolus Keyser geraeckt Ende Clemens onsen eertsichen vader Oock was minen name waer naer haeckt Aernemude(n) ghege- ven met werden woorden) naeckt God behoede mij voor brant of anders quade- re." Dat laatste heeft niet veel geholpen. Het huis is op 28 juni 1857 afgebrand. Het stond in de Lange Delft in Middelburg, op het hoekje van de Lange Burg. De aan grenzende panden in de Lange Delft gin gen die dag ook in vlammen op. Met Karolus wordt keizer Karei V bedoeld, en Clemens kan niemand anders geweest zijn dan paus Clemens VII, die een grote rol speelde ten tijde van de Hervorming. Hij weigerde de Engelse koning Hendrik VIII een echtscheiding, waarna deze de Anglicaanse Kerk stichtte met zichzelf aan het hoofd. Het huis heeft ook nog De Witte Pauw ge heten, volgens Nagtglas. Op die naam rustte blijkbaar geen zegen. Die balk is er in elk geval niet meer. Hij moet aan de kant van de Lange Burg hebben gezeten. Het huis Arnemuiden is nooit meer opge bouwd, omdat de Lange Burg daarvoor te smal was en men blij was met de verkre gen ruimte. Nagtglas vermeldt dat het on bekend was wie het huis liet bouwen, maar dat in 1560 als eigenaar Rochus Janszoon wordt genoemd. m-cmk'i. ttjj "«repair

de Wete | 2011 | | pagina 36