Weeskamer geheimen 5 Er is in de Zelandia lllustrata een afbeel ding uit 1783 bewaard gebleven. Het op merkelijke dat op deze afbeelding te zien is, is dat er na de Reformatie iets aan de oorspronkelijke tekst is veranderd. In plaats van "ende Clemens onsen eertsi- chen vader" stond er toen "ende de mens onsen eertsichen vader". Begrijpelijk, want na de Hervorming in 1572 was het katholi cisme in ons land tot 1798 een verboden godsdienst en het noemen van een paus als eertsichen of aardse vader was taboe. Tussen de woorden zien we rozetjes en aan het begin en het einde van een zin een ornamentje. Het gotische lettertype wijkt af van dat van de balk in Veere. Het is Verknipt Tijdens mijn onderzoek in het archief van de weeskamer van de landvierschaar Veere1 kwam ik naast de door mij gezochte boedelinventarissen ook notariële stukken, losse notities, rekeningen en 'curiosa' tegen. In vorige 'Weeskamergeheimen' heb ik er een paar beschreven.2 Soms is de in houd verrassend, soms de presentatie. Zo kwam ik een document tegen dat er wel heel opmerkelijk uitziet: het zit vol met knippen. Op het eerste gezicht lijkt het meer een fröbelwerkje dat in het archief is achtergelaten, maar daarvoor is de tekst te officieel. Is het dan misschien per ongeluk beschadigd? Bij nadere beschouwing blij ken de beschadigingen wel erg regelmatig te zijn. Het kan niet anders of het officiële wat sierlijker en wat minder gestileerd. Dui delijk uit een iets latere periode. Bovendien zijn de letters en de ornamentjes ingegra veerd en niet in spaartechniek uitgevoerd zoals in Veere. Het is wel opvallend dat net als in Veere de tekst op rijm gesteld was. Er zijn dus meer van die balken gemaakt. Maar net als uithangborden en veel gevel stenen zijn ze verdwenen omdat ze uit de mode raakten en de teksten niet meer van toepassing werden geacht. Dat de balk in Veere de eeuwen heeft doorstaan, kan wel een unicum worden genoemd. Sarina Hendrikse document is met opzet op deze manier be werkt. Wat is de betekenis van de regelma tig aangebrachte puntvormige knippen die de twee pagina's van het document met el kaar verbinden? Een obligatie uit 1803 Het gaat hier om een obligatie, een schuld bekentenis of schuldbrief, opgesteld in 1803 door de griffier van notaris Adriaan Jacobze uit Veere. Hier volgt de transcriptie. "Op heeden den 29e January achttienhon- dert en drie compareerde voor mij Adriaan Jacobze openbaar notaris bij den Hove van Holland Zeeland en Westvriesland ge admitteerd binnen Veere Residerende pre sent de nagenoemde getuigen Abraham de Prince woonende alhier dewelke beken-

de Wete | 2011 | | pagina 37