Afbeelding van een faëton in het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten, p. 230. 1. Zeeuws Archief Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden (RAZE), toegang 10, Wees kamer landvierschaar Veere, 1106 DD. 2. De vorige vier weeskamergeheimen zijn ge publiceerd in De Wete, 37ste jaargang, 2008. 3. Procuratie in rem suam: volmacht in zijn ei gen belang. 4. Het afstand doen van het recht dat de princi pale debiteur (in dit geval is dat Abraham de Prince) eerst moet worden uitgewonnen eer de borg kan worden aangesproken. Uitwinnen is het verhalen van een vordering op de goederen van de schuldenaar. 5. Op de website 'Zeeuwen gezocht' wordt een Jannis Vroonland, landbouwer, genoemd. Hij overleed op 22 december 1829 te Zandijk-bui- ten en was gehuwd met Leijntje Pieterse Gel dof, landvrouw. Zij overleed op 31 december 1834, 70 jaar oud. 6. www.angelfire.com/vt/sneuper/rijtuigendok- kum.htm. 7. www.vvof.nl. Bij de Vereniging van Verzamelaars van Oude Fondsen (VVOF) is hierover meer in formatie te vinden.7 Op de website staat dat gedrukte obligaties en effecten ongel dig werden gemaakt door speldenprikken, nietjes, ordnergaatjes of doorboringen. Meestal ging het om het beschadigen en daarmee verwijderen van (delen van) handtekeningen van directeuren en com missarissen. Bij gemeente- en stadslenin- gen zijn vaak onderaan, ter hoogte van de handtekeningen, meerdere driehoeken uit het papier geknipt. In extreme gevallen zijn handtekeningen helemaal uit het papier geknipt. Van de VVOF krijg ik aanvullende informa tie. Een aantekening dat de schuld is vol daan, zoals onder aan de schuldbekente nis van Abraham, is niet voldoende. Deze toevoeging zou namelijk eenvoudig afge knipt kunnen worden. Er zijn allerlei vormen van cancelleren be kend. De handtekening onder een schuld bekentenis heeft rechtswaarde en deze werd na afloop dan ook zo bewerkt en be schadigd dat duidelijk was dat het stuk on geldig was geworden. Dit kan door doorha lingen, ponsen, krassen, knippen, doorbo ringen en alles wat er te verzinnen valt. Daarmee gaan helaas stukken van de tekst verloren. De knippen in Abrahams schuldbekentenis hebben de geschreven tekst intact gelaten. Zijn schuldbrief uit 1803 is nog steeds goed te lezen. Hoewel het verknippen van schuldbekentenissen veel werd toegepast, ben ik dit in het archief tot nu toe nog maar één keer tegengekomen. Ida Doorenweerd

de Wete | 2011 | | pagina 41