n i i™ 41 Koudbloedfokkerij Stal Rheynsburg van A. P. van Nieuwenhuyzen te Oostkapelle (Walcheren). u. j» Jhj. jJ-' een lichte stijging ten opzichte van 1873. In 1927 was er sprake van enkele honder den paarden en veulens. Er werd ook een loterij gehouden en de eerste prijs was een veulen. Vlissingen had sinds 1368 een vrije jaar markt. Deze begon op 28 oktober (wijn maand), de feestdag van de heiligen Si mon en Judas. Maar of er tijdens de vrije jaarmarkt paarden werden verhandeld, is niet zeker. Toch moet Vlissingen een paar denmarkt hebben gehad, want vanuit de Koestraat kwam men op de Paardenmarkt bij de Middelburgse Poort. Paardenfokkerij De Walcherse boeren fokten hun paarden op het gevoel; er werd niet gelet op slappe ruggen, slecht beenwerk en hoeven. Voor de boeren waren de paarden die zij fokten goed genoeg voor het zware werk op het land. Om de kwaliteit van de paarden te verbe teren werd in 1836 door de Commissie van Landbouw een vierjarige Duitse hengst op Walcheren gestationeerd. Deze hengst kwam uit de rijksstoeterij van Bor- culo. Nergens in Zeeland was men zo sterk tegen buitenlandse hengsten gekant als op Walcheren. Er werd dan ook maar een klein aantal merries door deze hengst gedekt. Drie jaar later werd een Gelderse hengst op de boerderij Molembaix in Grijpskerke gestald. Na een paar jaar kwam men tot de conclusie dat een kruising van Zeeuw se en Gelderse paarden ook niet het be oogde resultaat opleverde. In 1851 schonk koning Willem III een En gelse volbloedhengst aan de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. Op verzoek van de maatschappij werd de hengst onder houden op kosten van de provincie Zee land omdat de maatschappij hiervoor geen geld had. De hengst werd in Middelburg gestald en moest merries van vier tot zes jaar kosteloos dekken. Ook deze hengst was geen succes en een jaar later werd hij naar Hulst gebracht. In 1878 kwam men op een vergadering De zesmaal bekroonde merrie TRUI (B6636), d. Cadum de St. Gertrude B 544, d. Melon B.S. 47096 fokker-eigenaar A. P. van Nieuwenhuyzen, Oostkapelle Advertentie van paardenfokkerij Stal Rheyns burg, in De Veldbode, Geïllustreerd weekblad voor land- en tuinbouw, Zeeland-nummer, nummer 1352, 25 december 1928. (coll. F. van den Driest) van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij tot de conclusie dat er in Zeeland bijna geen goede paarden waren. Twee jaar later werd een hengst van "Vlaamsch ras" op Walcheren gestatio neerd. Of de kwaliteit van zijn nageslacht verbeterde, is niet bekend. In een brief van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij van mei 1887 - die gericht

de Wete | 2011 | | pagina 45