periodes waarin er veel van de paarden werd gevraagd: - de zaaitijd in het voorjaar, zes tot acht weken; - het oogsten van graan, erwten en bonen in de maanden juli en augustus; - het oogsten van aardappelen en suiker bieten en het winterklaar maken van het land; dit duurde van september tot en met december. Vooral in die laatste periode verloren de paarden tientallen kilo's aan gewicht. Van paard naar tractor De eerste tractoren die in Zeeland na de Tweede Wereldoorlog gebruikt werden, waren een schenking van de Amerikanen. Dankzij het Marshallplan ontving Neder land hulp in de vorm van geld, grondstof fen, levensmiddelen en goederen, waar onder tractoren. Later waren het vooral Duitse tractoren die de Amerikaanse ver drongen. Het is voorgekomen dat na de omschake ling van paard naar tractor de bestuurder af en toe nog paardentermen gebruikte zo als: ho (stop), uuto (rechtsom), aorom (linksom) en duizop (achteruit). De paardenmarkten zijn verdwenen, maar dankzij het ringsteken en enkele (parttime) boeren die hun land nog steeds bewerken met Belgische trekpaarden, is dit prachtige paard nog steeds op het platteland van Walcheren te bewonderen. Het aantal Bel gische trekpaarden op Walcheren ligt nu tussen de 200 en 250. Geraadpleegde boeken: - P. Blom, Zeeuws Arcadia, in: 'Een haven te ver', 2009. - M.J. Boerendonk, 'Historische studie over den Zeeuwschen landbouw', 1935. - P.J. Bouman, 'Geschiedenis van den Zeeuw schen landbouw'1946. - M.Z. Boxhorn, 'Chronyck van Zeelandt', 1644. - J. Bruijns, 'Trekpaarden in Zeeland', 1999. - L.A.J. Burgersdijk, 'Een beschrijving van Zeeland uit de eerste helft van de 16e eeuw', in: Archief Zeeuwsch Genootschap, 1913. - P. Dieleman, 'De Z.L.M. 80 jaar', 1923. - H.J.E. Gerlach, 'Landhuishoudkundige be schrijvingvan Walcheren', 1885. - H.M. Kesteloo, 'Wandelingen door de voor malige smalstad Domburg', 1871. - J.C. de Man, 'Vluchtbergen van Walcheren', 1888. - P.W. Sijnke, J. Louwerse, P.J. Smallegange en E. van Wijk, 'Van alle markten thuis', 1998. - T. Speeleveldt, 'Brieven over het eiland Wal cheren', 1808. - J. Vader, 'De dienstbaren op de hofstede', in: Neerlands Volksleven, lente 1964. - H.P. Winkelman, 'Geschiedkundige plaatsbe schrijving van Vlissingen', 1873. - C. Zwagerman, 'Ons landbouwwerkpaard' 1939. - De Veldbode, december 1928. - Middelburgsche Courant, 21 september 1852. Frans van den Driest

de Wete | 2011 | | pagina 48