meiaar. Hij liet na zijn dood in 1922 zijn huis met al zijn verzamelingen na aan de vereniging Oud-Dordrecht, die het in 1925 voor het publiek openstelde. Een uur bleek te weinig om dit huis met zijn typisch negentiende-eeuwse interieurs en bonte verzamelingen goed te bekijken. Ook hier werd door het museum een mooi boekje aan de bezoekers uitgereikt. Fotograferen was er verboden. Om 17.00 uur moesten we helaas het gebouw verlaten. Na Van Gijn hadden we nog een uurtje om op eigen houtje de stad te bekijken. Al in de fluisterboot moest zo nu en dan de pa raplu opgestoken worden, maar nu werkte het weer niet langer mee. Gelukkig zijn er in het hart van Dordrecht voldoende hore cagelegenheden waar je droog zit en van af 18.00 uur werden we in Miró, een tapas- restaurant, verwacht. Of het nu om echte Spaanse tapas ging? We zullen dat zelf nog weieens in Spanje uit gaan zoeken. Ik heb er in ieder geval heerlijk gegeten. Leo Faase Via de site van de HKW, www.hkwalche- ren.nl, kunt u een fotoreportage van de dag bekijken. Veldarcheologie op Walcheren Archeologie spreekt tot de verbeelding. Dat ondervindt Sentine Kodde keer op keer. En dat vindt ook de activiteitencom missie van de Heemkundige Kring Walche ren. Daarom was Sentine Kodde uitgeno digd om daarover op woensdagavond 27 oktober 2010 een lezing te houden. Sentine is op Walcheren geboren en geto gen, en dat is mooi meegenomen. Ze stu deerde archeologie (specialisatie 'het Ro meinse rijk in Nederland') aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam en werkt nu als junior-veldarcheoloog bij ADC Archeopro- jecten. Dat bedrijf heeft, ook recent, ver schillende opgravingen op Walcheren ge daan. Voor Sentine en zeker ook voor ons een interessante combinatie. De belang stelling voor haar lezing over haar ervarin gen met opgravingen op Walcheren was dan ook groot. Zo'n tachtig mensen be volkten de aula van de Zeeuwse biblio theek. De lezing bestond uit twee gedeelten. In het eerste deel ging Sentine Kodde in op de achtergronden en de meer algemene aspecten van het veldwerk. Daarna be sprak ze de opgravingen op Walcheren aan de hand van drie verschillende voor beelden, namelijk het terrein van de Berg- huijskazerne (het 'zwembad') in Middel burg (2003), de opgravingen aan de Clasi- nastraat in Arnemuiden (2008/'9) en die bij de rondweg N57 bij Serooskerke (2008). Archeologisch onderzoek appelleert aan ons historisch geweten. In 1992 heeft de Europese Unie het Verdrag van Valetta (Malta) goedgekeurd. Sindsdien is archeo logisch onderzoek ingebed in de ruimtelij ke ordening. Het komt erop neer dat als je de grond verstoort, je de plicht hebt om na te gaan wat je kapotmaakt of laat verdwij nen. Bouwondernemers zijn daar niet altijd blij mee, maar sommigen hebben intussen van de nood een deugd gemaakt, bijvoor beeld door restanten van opgravingen in nieuwbouwprojecten te integreren. Nederland zou Nederland niet zijn als er geen protocollen zouden zijn ontwikkeld waaraan men zich (idealiter) moet houden. Dus is in de Wet op de Archeologische Monumentenzorg de zogenoemde AMZ- cyclus opgenomen. Dat wil zeggen dat

de Wete | 2011 | | pagina 58