56 Archeologische opgraving aan de Clasinastraat te Arnemuiden, september 2008. (foto Sentine Kodde) van ambachtelijke industrie. Er zijn een bronsgieter en een smid aan het werk ge weest. De vierde fase (1400-1560) levert meer bewoning, waterputten en beerputten op. In één beerput worden niet minder dan tachtig zegels van een oorkonde gevon den. In de vijfde fase (1560-1613) duiken nog meer muurtjes op en er wordt kinder speelgoed gevonden, vermoedelijk van het weeshuis. In de zesde (1613-1809) fase vinden de archeologen resten van het ou demannen- en vrouwenhuis en lege beer putten waarvan de inhoud kennelijk was gebruikt. De laatste fase is de recente ka zernefase (vanaf 1809, met nieuwbouw na de Tweede Wereldoorlog) en dat levert nog negentiende-eeuwse uniformelementen op. In elke laag wordt karakteristiek aarde werk gevonden. Van de opgravingen op het kazerneterrein is een verslag gepubli ceerd. De opgraving in Arnemuiden aan de Clasi nastraat heeft een wat ander karakter. Van het terrein waarop recent een sporthal en daarvoor een school stond, was bekend dat er zich resten van haven- en vesting werken bevonden. Na 1574 kreeg de stad als dank voor haar steun aan de Oranjes nieuwe vestingwerken die later (voor de school) weer zijn afgegraven. Delen van de vesting waren gebouwd op de resten van een kademuur. Er werd een muntje gevon den uit 1576. Uit de periode daarvoor worden dijken en havenbeschoeiingen blootgelegd (uit de periode 1462-1525). Goed te zien is hoe de dijk in verschillende perioden werd op gehoogd en verbreed, terwijl de haven

de Wete | 2011 | | pagina 60