V y Activiteiten (vermoedelijk was er ook een insteekha- ven) steeds smaller werd en haar beteke nis verloor. Uit de periode 1525-1550 wor den water- en tonputten gevonden. De ha ven blijkt te zijn verdwenen onder 'aan- plempingspakketten'. De periode 1550- 1575 levert een kanon op en muurtjes en uitbouwtjes van huizen en een dichtgestor- te kelder, een teken dat het huis moest worden verlaten. De opgraving was geen pretje. Het was koud en er was veel te weinig tijd om het goed te doen. De opgravingsterreinen bij en onder de N57 liggen sinds jaar en dag in het buiten gebied en leveren veel informatie op over de bodemopbouw en de ontwikkeling van het landschap vanaf het begin van onze jaartelling. Zo worden plaggendijkjes bloot gelegd en terpjes waarop de (vee)boeren 's zomers leefden; de eerste pogingen om in deze brakke minidelta het hoofd boven water te houden. Op verschillende plaat sen zijn boerderijen blootgelegd, althans verkleuringen in de grond, die nog een ge trouw beeld geven van de plattegrond van de bebouwing. De omgeving van Seroos- kerke levert mooie landschappelijke ar cheologie op, en ook het weer zit mee. Als speciaal cadeautje voor Sentine Kodde wordt op een kreekrug in de buurt van de nieuwe rotonde naar Gapinge ook een haardplaatsje met Romeins aardewerk ge vonden. Ook over de opgravingen rond Seroosker- ke is een publicatie in voorbereiding. Na de lezing beantwoordde Sentine Kodde onze vragen: "Waarom zit het materiaal soms zo diep in de grond? En hoe ontwik kelt de datering zich?" Ze legt uit dat de technologische ontwikke lingen, en daarmee de onderzoeksmoge lijkheden voor de archeoloog, steeds door gaan. Je kunt bijvoorbeeld aan zandkristal- len afmeten hoe lang ze al geen zon meer gezien hebben. Archeologie spreekt inderdaad tot de ver beelding. Met de woorden van Sentine Kodde: "Omdat het interessant is om te ho ren over oude nederzettingen, steden en de mensen die er woonden en omdat je de resten van die bewoning met eigen ogen kunt zien. Zeker als het je eigen streek en wellicht je eigen voorouders betreft. Laten we eerlijk zijn, archeologie is af en toe een leuk en spannend beroep!" Leo Faase Voor alle onderstaande activiteiten die de Heemkundige Kring Walcheren de komen de maanden organiseert, geldt: toegang gratis en parkeren gratis in de parkeer garage naast de Zeeuwse Bibliotheek (Kousteensedijk 7 te Middelburg). Duinen en vronen langs Walcherens noordrand Op woensdagavond 19 januari 2011 houdt Anton van Haperen uit Koudekerke een le zing over de duinen en vronen aan de noordrand van Walcheren. Hij promoveer-

de Wete | 2011 | | pagina 61