✓St t Van de redactie 3öi, Beste lezer, opgelet! Deze Wete is de eer ste van de veertigste jaargang van het tijd schrift van de Heemkundige Kring Walche ren. Dat betekent dat de HKW dit jaar zijn veertigjarig jubileum viert. Volgende maand besteedt het bestuur van de HKW hier aandacht aan met een minisymposium over de toekomst van ons heem. Voor elke nieuwe jaargang kiest de redac tie een thema voor de afbeelding op de omslag. Er zijn diverse instanties in ons land, in Europa en wereldwijd, die jaarthe ma's bedenken. We proberen elk jaar een keuze uit een van deze thema's te maken. Vorig jaar was dat het Zeeuwse jaar van de Fiets. Voor dit jaar hebben we gekozen voor het thema 'immaterieel erfgoed', voor gesteld door het Nederlandse Centrum voor Volkscultuur naar aanleiding van het verdrag voor het behoud van immaterieel erfgoed dat Unesco heeft laten vastleggen en dat door meer dan honderd landen (waaronder Nederland) zal worden onder tekend. In 2009 was Tradities (ook immaterieel erf goed) een Zeeuwse themajaar. Toen heb ben we op de voorkant van De Wete aan dacht besteed aan onder andere gaai schieten en ringrijden. Nu heeft de redactie gekozen voor het onderwerp 'levensloop van mensen' als onderdeel van immate rieel erfgoed. Op de voorkant van de Wetes van jaargang 40 plaatsen we foto's die te maken hebben met hoogtepunten in het leven van Walchenaren. Het openingsartikel is een verhaal dat een staaltje doorzettingsvermogen toont van de Zuid-Bevelandse boer Ko van 't Westeinde. Hij was op zoek naar goede landbouw grond voor zijn zoons en had zijn zinnen gezet op de in 1906 overstroomde Caland- polder. Deze polder, gelegen in de Noord- Sloe, behoorde tot het grondgebied van de toenmalige gemeente Arnemuiden. Hij moest daarvoor wel de strijd aan met Rijkswaterstaat. Hij won, en het verhaal heeft zelfs een romantisch einde. Roos- anne Goudbeek, medewerker van het Zeeuws Archief, schreef dit artikel als themaverhaal voor de Landelijke Archie vendag 2010, met als thema 'Land en wa ter'. De redactie wil de lezers van De Wete dit mooie verhaal niet onthouden. Jaco Simons deed weer onderzoek naar de geschiedenis van een Walcherse hof stede, ditmaal hof Valkenisse. De boerderij is enkele decennia geleden gesloopt en was daarvoor onderdeel van de camping van de familie Vos. Valkenisse is in onze tijd uitgegroeid tot een mooi recreatiege bied. Jan Midavaine heeft lang moeten wachten op de publicatie van zijn artikel over de Veerse stadskranen. Aanvankelijk zou dit artikel worden gepubliceerd in De Wete van juli vorig jaar, maar het is twee keer doorgeschoven. "Wat in het vat zit, ver zuurt niet" is een bekende uitdrukking. Met de Veerse stadskraan zijn heel wat vaten in- en uitgeladen. We blijven in Veere, waar Sarina Hendrik- se ons een stuk tekst op de voorgevel van een pand aan de Markt onder de aandacht brengt. Het is een balk waarop met goti sche letters een tekst staat. In 1984 is al eens een poging ondernomen om deze middeleeuwse tekst te lezen en te verkla ren. Sarina Hendrikse heeft ontdekt dat toen één woord verkeerd is gelezen. U zult misschien denken: een artikel over één verkeerd gelezen woordje? Ja, is het ant woord, maar u wordt heel wat wijzer. Ida Doorenweerd schreef in de Wete's van 2008 met de titel 'Weeskamergeheimen'

de Wete | 2011 | | pagina 6