uit boeken over aardrijkskunde, geschiede nis, planten en dieren uitstekend op het projectiescherm brengen. Voor die dagen (1920) was dat nieuw. In het lokaal liet ik donkere gordijnen voor de ramen aanbren gen. Scherm en lichtbeelden betaalde ik zelf; de schoolkas wilde ik er niet mee be lasten, het was immers een proefneming. De leerling vond het prettig, ik vond het een uitstekend leermiddel, beter dan schoolplaten." "Gewoonlijk gebruikte ik acht a tien beel den per les, leerde leerlingen het beeld te begrijpen, bijzonderheden op te merken en vaak ook naar de achtergronden te zoe ken. Natuurlijk stelde zo'n les ook eisen aan mezelf. Er was voorbereiding voor no dig. Toen ik in 1926 naar Den Haag ging, nam ik projector en beelden mee; er zat een kapitaaltje in van een paar duizend gulden. Hier heb ik de collectie nog aan zienlijk uitgebreid, ook met eigen geld." In Den Haag gaf Van Drunen les met licht beelden in bijbelse geschiedenis. Hij no digde ettelijke malen predikanten uit om kennis te nemen van zijn methode. Er is nooit iemand verschenen. Na bezoek aan de schoolbioscoop vergeleek hij film en stilstaande beelden. Hij vond dat de les met het stilstaande beeld - in onderwijs kundig opzicht - verreweg het beste was. Een (oud-)leerlinge vertelt (1910)'1 "Er komt een nieuwe hoofdmeester. Meneer Van Drunen! Alle leerlingen wor den samengepropt in klas 2 en 3 en de nieuwe meester spreekt ons allemaal toe. Heel mooie woorden, maar 'k ben ze ver geten. 't Was een geweldige belevenis. De nieuwe meester was bovendien vriendelijk en niet zo nors als de vorige; daar waren we bang voor. "In klas 1 hadden we juffrouw Roozen (twee o's en één zl). Ze lachte nooit, 't Eer ste vers dat ze ons leerde was psalm 100: Juicht aarde, juicht... Maar waarom keek ze dan zo somber? Helaas woonde ze ook in de Bogardstraat - drie huizen van 't onze - bij de dames Pienbroek, die ook zo stijf waren. Juffrouw R. ging elke morgen, precies 5 min. voor half 9 voorbij ons huis. Moeder zei dan wel eens; 'Schiet op met eten, daar gaat juffr. R. al voorbij.' Juffr. R. liep altijd (nee: ze schreed) dezelfde weg naar school: Balans af, Wagenaarstraat, Bree, Molenwater rond. Later merkte ik dat mijn broer en daarna mijn zus dezelfde verzen in dezelfde volgorde leerden als ik in mijn eerste-klas-tijd (1908/'9). "In klas 2 (1909/'10) gaf juffrouw Bouwen- se les. Die was toen jong en hups en kon lachen. Ze trok de Kinderzorgmeisjes een beetje voor, want ze kwam dikwijls in Kin- derzorg. Als je te veel draaide of stout was, kreeg je met een liniaal een paar tikken op je vingers, 't Was toen nog wel gezellig in klas 2, dikwijls een vrolijke boel. "In klas 3 stond juffrouw Nouhuys voor de klas. Wat een kat. Ze was in onze ogen vals en gemeen. Als ze kwaad op je was, moest je je handen samenvouwen en dan sloeg ze met een liniaal op je kneukels, 't vel er af soms. Ik haatte ze. Ze woonde in de Spanjaardstraat bij Mw. Rijkse. Toch ging ik altijd graag naar school. Voor 't schooljaar om was, is ze verdwenen en trouwde ze met een meneer Van Melle. Men zei dat ze naar Zuid-Afrika ging. Of 't waar was? Ik weet het niet. In haar plaats kwam tijdelijk mevrouw Van Drunen. We moesten mevrouw zeggen, wat we nogal eens vergaten. Maar 't viel mee, we hoef den niet zo bang te zijn, alles ging rustig en gezellig.

de Wete | 2011 | | pagina 14