Klas 5 van de School met den Bijbel, waar schijnlijk genomen in 1919. (Archief Acaciahof, Middelburg) 'den-ouwe Pee'. Als onderwijzer was hij prima; de correctie was altijd af, soms voorzien van op- en aanmerkingen. Alleen, de klas was voor hem veel te zwaar: deze bestond uit een samenraapsel van Kinder- zorgers, die vanwege de leeftijd in klas 6 kwamen en niet meekonden, een gewone, middelmatige groep, een stel 'verdergevor- derden', die zich soms verveelden en kat- tekwaad uithaalden; plus een aantal dat z.g. in de zevende klas zat, wel eens een dag thuisbleef en de volgende dag kwam uitrusten. Maar wat hebben we onder el kaar plezier gehad. Wie zichzelf kon hel pen, kreeg een apart rekenboek en mocht rekenen naar hartelust, of 'kletsen'. Vanwe ge het rekenen kregen we een extra lei voor cijferwerk. We begonnen alvast op de achterkant een voorraad strafregels te schrijven van een bekend type; dat kon eventueel te pas komen na schooltijd. Vooral aan 't begin van de schooltijd en onder de zangles kwam er een lange lijst 'initialen' op 't bord te prijken. Het gewone rantsoen was 40 regels! De goeie man trok allerlei zenuwachtige gezichten, die we precies nadeden achter zijn rug. Toch heb Ik veel van hem geleerd en we moch ten hem wel. "Middenin 't schooljaar kreeg hij blinde darmontsteking en moest enkele weken thuisblijven. Meneer Van Drunen nam zo lang zijn taak waar. En die pakte ons an ders aan. Geen geklets en werken. Wat kon die vertellen. Daar genoten we van en we waardeerden die ruil bijzonder. Vooral aardrijkskunde was fijn, maar zingen? Daar was iets mee, dat we niet begrepen (later wel!). En 'straf' viel ook heel anders uit. Een paar voorbeelden. Arnold Leinse (hij kon de r niet zeggen) had stiekem een sigaret merk Pirate ('piwatje') gerookt tus-

de Wete | 2011 | | pagina 16