Hof Poelwijk 19 Buitenhuizen en herenhuizen langs de Oude Vlissingseweg Vi-ra, Dit is alweer mijn vierde artikel over een buitenhuis en hofstede langs de Oude Vlis singseweg, de straatweg van Middelburg via Abeele en Souburg naar Vlissingen. In het vorige artikel stond ik stil bij het buiten Rust na Onrust (De Wete 2009, nr. 4). Het lag tussen de Kleine en Groot-Abeele, on geveer schuin tegen over de voormalige boerderij van de fami lie Stroo, die in 2009 is gesloopt ten behoe ve van het uitbrei dingsplan Essenvelt. Verderop, naast een gebied met veel bos, lag de buitenplaats Poelwijk, ook een landgoed van oude datum. Het komt al voor op oude kaarten van Walcheren, onder meer de Visscher- Romankaart van 1655 en een Tiendkaart van 1691. Op de kaart van Hattinga (1750) staat het voor het eerst vermeld met de naam Poelwijk. Het herenhuis en de hof stede stonden aan het Abeelsewegje, waar thans de hofstede van Ko Vos nog steeds staat. Maar het bos strekte zich vroeger uit tot aan de (Oude) Vlissingseweg en tot over de tegenwoordige spoorlijn en het Ka naal door Walcheren. Hof en bogaard Volgens de overloper uit 1650 (register van grondeigenaren ten behoeve van de hef fing van de polderbelasting) lag ter plaatse al een "hof en bogert" met zeven gemeten land (1 hectare 2,5 gemet) met als eige naar Samuel van Westhuijse. Op 21 november 1713 werd de "hofstede Poelwijk met sijn heerewoninge, boeren- huisinge, schuure, stallinge, backeete en gevolgen gelegen onder Ooster Souburg aan den Grooten Abeele" verkocht. Eige naar was toen de heer meester Abraham ff)of Essenvelt tasn Ante/ JVK haf ril si int sCJn riir.l art£,//y KOOTEJV SIBJZWZJE. Poelwijk op de kaart van Walcheren van de Hattinga's, ca. 1750. (Zeeuws Archief, Atlas Hattinga, nr. 23) van der Poelle. Koper werd de heer Jaco bus Witboom, equipagemeester bij de Oost-Indische Compagnie, Kamer Zee land. Er hoorde toen ook al veel land bij, onder andere de hof en boomgaard groot zeven gemeten en ook nog achtentwintig gemeten bouw- en weiland. In totaal dus vijfendertig gemeten (circa veertien hecta re). In 1743 wordt de heer Braam ge noemd als eigenaar. Op 10 augustus 1824 kwam het buiten in het bezit van de familie Du Buisson Becius, een aanzienlijke familie van onder andere burgemeesters en provinciebe stuurders. Een van de oudste bewoners was Hendrik du Buisson Becius. Hij was

de Wete | 2011 | | pagina 21