II IET IHIHIIIR Uit de hand te koop: Jill op ie Buitenplaats Mwijl, VOOR AFBRAAK, Advertentie afbraak Poelwijk in de Middel burgsche Courant van 6 november 1888. (Krantenbank Zeeland) Buisson en eventuele familieleden of ken nissen. Volgens Jan Vader, de bekende Walcherse schrijver, was dat een bege renswaardig baantje. Arbeid op een buiten plaats was zeer in trek; het werk was er veel lichter en de arbeidsduur korter dan op de boerderijen. Wie het tot koetsier of tuinman bracht, kwam wat hoger op de maatschappelijke ladder te staan en was in de ogen van de boerenarbeiders een hele piet. Er werkte daar soms ook nog een bosar- beider die ook als boswachter fungeerde. Hij woonde in een huisje aan de rand van het bos, aan de Oude Vlissingseweg. Dat was een klein vierkant gebouwtje met een trapeziumvormig dak. Het stond dicht bij de tegenwoordige tankgracht en is op last van de bezetter in de oorlogsjaren afge broken ten bate van een goed schoots veld. Afbraak Rond 1888 vertrok de weduwe Du Buisson Becius naar Amsterdam, vermoedelijk naar haar dochter Louisa van Teijlingen, die al eerder naar Holland was vertrokken. Op 5 oktober 1888 was er een grote ver koping op Poelwijk, waar de gehele inboe del bestaande uit meubels, beddengoed, keukengerei en dergelijke, maar ook paar den en rijtuigen, werd verkocht. Ongeveer een maand later werd de gehele buiten plaats opgedoekt. In een advertentie in de Middelburgsche Courant (6 november 1888) werd toen namelijk het herenhuis "voor afbraak" te koop aangeboden, even als "eene zeer grote partij zware olmen-, esschen-, popelieren-, eiken-, beuken- en kastanjebomen". Dat moet voor de wedu we en familie een zwarte dag zijn geweest. In 1905 overleed de weduwe. indegemeente OOST-en WEST SOUBVRG. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing ten kantore van den Notaris A. M. TAK, te Middelburg-,en de inschrijvings-biljetten zullen aldaar moeten zijn ingeleverd vóór den 15 lïovember a. De hofstede met schuur en tuinmanswo ning is gelukkig behouden gebleven. Door dat Louisa van Teijlingen in 1877 huwde met Bastiaan van Schelven, kwam de hof stede in het bezit van de familie Van Schelven. Een van hen was Aart van Schelven, hoogleraar theologie en van 1914 tot 1918 predikant bij de Gerefor meerde kerk te Vlissingen. De familie Vos De familie Vos is Poelwijk altijd trouw ge bleven. Tot het jaar 1900 stond Adriaan Vos nog als tuinman ingeschreven in het bevolkingsregister, daarna als tuinier en rond 1910 als landbouwer. Hij zal de hof stede gepacht hebben van de familie Van Schelven, die het waarschijnlijk niet meer nodig vond een aparte tuinman in dienst te houden. Van het voormalige bos was vol gens een zegsman van de familie niet veel meer over. De restanten werden in de open haard verstookt of aan bakkers ver kocht. Rond 1913 vond Vos het blijkbaar welle tjes, hij was inmiddels al 73 jaar en stopte

de Wete | 2011 | | pagina 23