23 Het gezin van Adriaan Vos voor de tuinmans woning van de voormalige buitenplaats Poel- wijk. Rechts zoon Eine, ca. 1900. (Coll. Vos) ermee. Mogelijk om gezondheidsredenen, want ongeveer een jaar later kwam hij te overlijden. De hele inboedel werd op 25 juli 1913 door de notaris aan de meestbieden de verkocht: vee, landbouwwerktuigen en meubilair. Als laatste nog een paar relatief dure stukken, één bed dat voor tien gulden onder de hamer ging en een ander bed voor negentien gulden. Veel geld voor die tijd. Daar zullen vast geen arbeiders op geslapen hebben. Mogelijk waren ze afkomstig van vrouwe Du Buisson. Die openbare verkoping was ove rigens een vreemde zaak. Daar werd, meestal noodgedwongen, alleen toe overgegaan als er geen opvolgers waren. Maar Adriaan Vos had maar liefst elf kinderen, onder wie vier jongens. In de regel werd een hofstede overgedragen aan de oudste zoon, waarbij de andere kinderen wel hun aandeel bleven houden in de vorm van le ningen of bijvoorbeeld compag nonschap. Wilde Vos geld hebben voor de oude dag of was het van wege een eerlijke verdeling onder de kinderen? Het kan ook zijn dat de goederen of een deel ervan nog eigen dom waren van de eigenaar van de hofste de. Naar de precieze reden kunnen we slechts gissen. Gelukkig kon zoon Hendrik (Eine) Vos het merendeel van de inspan, inclusief de beesten en de vruchten op het land, kopen. Dat zal de prijs opgedreven hebben, want hij wilde vast tot het uiterste gaan om zoveel mogelijk zelf te behouden. Overigens wel een vreemde gang van za ken: kinderen die de spullen van hun ou ders op die manier in bezit moeten krijgen. Om alles te kunnen betalen moest Eine een lening afsluiten met een waarde van 846 gulden. Eine Vos In 1915 is de oude Adriaan Vos overleden. Zijn zoon Eine zette het bedrijf voort, sa men met zijn zoons Adri en Tijs. Later heeft Eine voor Tijs de hofstede Kersen- jm boogaard gekocht. Die lag ook aan het Abeelsewegje, pal naast Poelwijk. Diens zoon Henk woont er nog steeds. Eén man minder op de hofstede was geen pro bleem, want Eine en zijn vrouw Maatje Breel hadden zelf ook een groot gezin, na melijk vier jongens en vijf meiden. Die kon den, toen ze nog jong waren, mooi een handje helpen op de boerderij. De jongens

de Wete | 2011 | | pagina 25