Bill :r - r o V- 24 it .AS-. De hofstede Poelwijk. Links de voormalige tuinmanswoning, rechts de oude houten land- bouwschuur, ca. 1930. Omstreeks 1930 is er aan deze zijde een nieuwe stal gebouwd voor het vee, uiteraard met metselsteen. Op de voor grond staat een onderstel van een rosmolen voor het malen van voederbieten en dergelijke. Voor de fotograaf poseren: Eine Vos en Maatje de Bree en hun kinderen Adriaan, Henk en Joost (op de kruiwagen), Cornelia, Erancien, Leijntje, Louise en Adriana. Louise is ver noemd naar een tante die op haar beurt weer was vernoemd naar Louisa van Teijlingen, een dochter van Aarnout van Teijlingen, een van de bewoners van de buitenplaats. (Coll. J. Vos) M&MMMta,-- op het land en in de stal en de meisjes bij hun moeder in de huishouding, het melken van de koeien en het karnen van boter en dergelijke. Hoewel er vijf meiden waren, mochten ze niet bij een ander gaan wer ken, want dat was beneden de stand van een boerendochter. Dat in tegenstelling tot de dochters van bijvoorbeeld de landarbei ders, die al op zeer jeugdige leeftijd (10 a 12 jaar) bij een boer moesten gaan wer ken. Van het oude Poelwijk is thans niet veel meer over. Alleen de oude schuur lijkt nog origineel te zijn. Wel is er het een en ander aan verbouwd en opgeknapt. Zo is er om streeks 1930 aan de achterzijde een nieu we stal aangebouwd en in 1953 een ge heel nieuwe topgevel in gezet. Er zijn gelukkig nog wel enkele foto's van Poelwijk bewaard gebleven, onder andere een foto van het herenhuis en enkele foto's van de tuinmanswoning. Gevelsteen Er bestaat zelfs nog een heel oude gevel steen met daarop de naam Poelwijk en het jaartal 1724. Dat is een verhaal apart. Na enige omzwervingen is deze gevel-

de Wete | 2011 | | pagina 26