29 Het Huis van Bewaring aan de Kousteensedijk te Middelburg. boek een afzonderlijke rekening werd ge opend. De kosten kwamen ten laste van de afdeling Politie, onderafdeling Grensbe waking - Interneringsdepots. Verder moesten de aanwijzingen van het Hoofd der Afdeling Comptabiliteit van het Directoraat-Generaal van Politie worden opgevolgd. gen ondergebracht. Uit andere inrichtingen volgden nog Andre as Anesi uit Bolzano (Italië), Victor Nage- witz uit Letland en Conrado Cuadro, een zakkenroller uit Uruguay. Later werden nog drie Chinezen aan dit 'vreemdelingen legioen' toegevoegd: Yeung Kuo Tsoy, Tseng She Yeun en Yang Yi Chin. Geïnterneerden Vogels van diverse pluimage hadden het twijfelachtige genoegen in Middelburg te worden ondergebracht. Op 20 augustus 1941 kwamen uit het Huis van Bewaring in Groningen Rudolf Grüning, geboren in Hellenow (Polen), Karl Janulewicz, gebo ren in het Duitse Dessau, en Sardion Kur- tenitz uit Georgië. Het waren politieke vluchtelingen die in 1939 naar Nederland waren gekomen en op Vlieland geïnter neerd waren geweest. Na de Duitse inval waren ze aan de Duitse autoriteiten over gedragen en in de gevangenis te Gronin- In de loop der tijd deden zich mutaties voor. Sommige geïnterneerden verdwenen en anderen kwamen ervoor in de plaats. Verzorging Een belangrijk punt was natuurlijk de voe ding. Sommige bewoners waren al twee jaar geïnterneerd en gingen lichamelijk achteruit. Klachten over het voedsel waren dan ook legio. Dit was voor de directeur aanleiding zijn licht op te steken bij de dis-

de Wete | 2011 | | pagina 31