Hij wilde op bepaalde uren muziekpro gramma's laten horen, want praatprogram ma's waren door de taalbarrière niet aan de orde. De aansluitkosten bedroegen 12,50 en het abonnement 2,25 per maand. Verder moest een luidspreker wor den gekocht en was een abonnement op de radiogids nodig. Het verzoek werd niet zomaar ingewilligd, eerst werd ter plaatse de noodzaak onder zocht. In september bezocht een politieoffi cier het Huis van Bewaring. Hij bracht een positief oordeel uit en begin oktober kreeg de directeur uit Den Haag toestemming voor de aanvraag van een radioaanslui ting. De N.V. Zeeuwse Radio-Distributie Maatschappij kon aan de slag. Inspectie Het depot werd regelmatig vanuit Den Haag bezocht. Bij de inspectie van eind september 1941 kwam naar voren dat Na- gewitz en Kurtenitz wilden gaan varen op de Oostzee. Het Arbeidsbureau in Middel burg deelde echter mee dat staatlozen niet konden aanmonsteren. De geïnterneerden klaagden er ook over dat ze als misdadigers werden behandeld, onder andere omdat ze gestichtskleding moesten dragen. En in plaats van envelop pen plakken wilden ze graag in de buiten lucht werken. Ze verzochten daarom drin gend om overplaatsing naar Westerbork. Omdat er voor Arische vreemdelingen geen apart kamp was, verzochten zij de Duitse rijkscommissaris om in Duitsland te mogen werken. Het dragen van gestichtskleding was ech ter facultatief. Wegens de textielschaarste was geïnterneerden aangeraden die te dragen om te voorkomen dat hun eigen kleding zou verslijten. De klagers gaven toe dat hun klacht ongegrond was en ko zen toch maar voor gestichtskleding. De lokaliteit waarin de mannen waren on dergebracht was twaalf meter lang en ze ven meter breed, met ramen op meer dan manshoogte. Om de wind buiten te houden waren sommige ramen van planken voor zien. Langs de muren stonden kastjes waarin de persoonlijke bezittingen werden opgeborgen, verder was er een wasgele genheid en in een hoek was een wc. Het meubilair bestond uit een aantal houten ta fels en stoelen. Een plaatselijke geestelijke had voor wat vaste planten gezorgd en enkele wandpla ten op de kop getikt, maar al met al maak te het lokaal een sombere indruk. Chinezen De Chinese geïnterneerden vormen een verhaal apart. Bij het uitbreken van de oor log woonden in de wijk Katendrecht in Rot terdam ongeveer vierhonderd Chinezen. Een groot deel van hen bestond uit zeelie den die niet meer konden uitvaren. Dat veroorzaakte de nodige problemen, te meer omdat Chinese vrouwen ontbraken. Sommige Chinezen probeerden dan ook relaties aan te gaan met Nederlandse vrouwen, een situatie waar de overheid sterk tegen gekant was want zij wilde geen rassenvermenging. De natuur is echter sterker dan de leer: van de eerder ge noemde Chinezen kregen Yeung Kuo Tsoy en Tseng She Yuen omgang met minderja rig meisjes (14 jaar), met zwangerschap pen tot gevolg. Yang Yi Chin kreeg een relatie met een Nederlandse vrouw van wie de man afwe zig was. Ook deze vrouw werd zwanger. Het vermoeden bestond dat Yang als sou teneur zou gaan optreden. Toen ook nog

de Wete | 2011 | | pagina 33