32 De gang van de westvleugel. bleek dat hij werkte zonder vergunning, was de maat vol. Hoewel in geen der ge vallen strafvervolging mogelijk was, besloot men de drie voor de duur van de oorlog in Middelburg te interneren. Daar zaten ze dan, ver van huis, opgeslo ten in een land met een totaal andere cul tuur dat ook nog eens in oorlog was. Nederlandse boeken, kranten, communica tie met bewaarders en lotgenoten, het lag allemaal erg moeilijk. Bij hun komst beschikte slechts een van hen over een stamkaart en rijstbonnen, de twee anderen hadden geen distributiebe scheiden bij zich. Ze beweerden wekelijks hun rantsoenbonnen te hebben gekregen op vertoon van hun paspoort. Er is geprobeerd hun rookrantsoen van één sigaret per dag te verhogen, maar of dat gelukt is kon niet worden vastgesteld. Op verzoek van de directeur leende een Chinees in Katendrecht hen twee Chinese romans, spelletjes en kaartspellen, die na gebruik moesten worden teruggezonden. De spelletjes gingen per kerende post te rug want die kenden ze niet. De directeur wilde ook een sjoelbak aan schaffen. Sjoelen kon zowel door de Chi nezen als door de andere bewoners wor den gedaan en zou de saamhorigheid be vorderen, dat dacht men tenminste... De order ging naar de strafgevangenis in Zutphen en in maart 1942 werd de bak in Middelburg afgeleverd. Bij een inspectie vanuit Den Haag in mei 1942 waren alleen de Chinezen aanwezig, de andere geïnterneerden waren op last van de Duitsers tijdelijk overgebracht naar de strafgevangenis in Den Haag. Wegens plaatsgebrek had de directeur de Chine zen in een ander, kleiner dagverblijf onder gebracht. Op hun slaapzaal waren eerder ook enkele andere personen geplaatst, maar dat had niet tot beter onderling con tact geleid. Het was en bleef: east is east and west is west. In het algemeen veroorzaakten de Chine zen geen problemen, ze hadden geen klachten maar vormden wel een afzonder lijk, ondoorgrondelijk groepje. Hun verzoe ken om vrijlating of onderbrenging elders werden echter steeds afgewezen. Verbetering van omstandigheden Directeur Lassche trok zich het lot van zijn gasten aan en probeerde dat zoveel mo gelijk te verbeteren. Eind oktober 1941

de Wete | 2011 | | pagina 34