33 Werkzaal. wees hij erop dat enkele geïnterneerden van Vlieland kwamen en daar veel bewe gingsvrijheid hadden genoten, ze konden toch niet van dat eiland af. In Middelburg kon echter alleen op een binnenplaats fris se lucht worden ingeademd. De situatie in Middelburg was draaglijk maar wel vrij triest en eentonig. Met de winter in aan tocht moest binnen vertier worden gezocht. De bewo ners beschouwden zich niet als gevangenen en wilden meer vrijheid in doen en la ten. Naast rijksarbeid, enve loppen plakken, wilden ze graag knutselen, tekenen en zo. Lassche wilde dat wel facili- teren maar het mocht niet te veel kosten. Den Haag rea geerde positief: hij kon 2,50 per maand besteden voor kleine uitgaven, drie eenvou dige woordenboeken aanschaffen en de schermen voor de ramen verwijderen. Aan wandversiering mocht 20,- worden be steed en daarvoor werden bij de firma Wolters in Groningen drie wandplaten be steld. Schoenen van de geïnterneerden konden voor reparatie worden opgestuurd naar de strafgevangenis in Breda. Problemen Bij de inspectie van eind januari 1942 werd de situatie van enkele geïnterneerden on der de loep genomen. Er was geprobeerd de drie Chinezen bij de werkverschaffing in Biggekerke in te zetten maar dat was niet doorgegaan. Er waren namelijk plannen om voor Chinezen een apart kamp op te zetten. Op hun herhaal de verzoeken om vrijlating was steeds weer afwijzend gereageerd. Een ander geval was Vincent Gawel. Die was na een verblijf in het Rijkskrankzinni gengesticht in Eindhoven in Middelburg te ruggekeerd. Omdat hij rustiger was ge worden, was hij als proef op de zaal ge plaatst. Hij wilde terug naar zijn vaderland Polen maar volgens de Sicherheitspolizei was dat onder de gegeven omstandighe den niet mogelijk. Ook de situatie van Wladislaw Budzynski kwam aan de beurt. Die was eind 1941 met ongunstige antecedenten uit de straf gevangenis in Arnhem naar Middelburg overgebracht. 'Arnhem' typeerde hem als ongeschikt voor de gemeenschap, daarom werd hij in een aparte cel ondergebracht. Zijn gedrag was echter zodanig, dat de di recteur het met hem op de zaal wilde pro beren. Alvorens daartoe over te gaan, zou den in Arnhem nadere inlichtingen worden gevraagd. Met Budzynski waren in de loop der tijd nog weieens problemen, het was een lastige en onhebbelijke klant. Hij kreeg

de Wete | 2011 | | pagina 39