35 Cel (op de pagina hiernaast) en slaapkooien (chambrettes, hierboven). de gevraagde leermiddelen en woorden boeken dan ook op voorwaarde dat hij er behoorlijk gebruik van zou maken. In april 1943 kreeg Budzynski problemen met zijn kunstgebit. Het oude was volgens de tandarts niet meer bruikbaar, er moest een nieuwe prothese worden gemaakt. De kosten, te weten 60,-, kwamen ten laste van het depot. Over Karl Janulewicz was een brief bin nengekomen van de firma Köchert uit Des sau. Janulewicz had daar tien jaar gewerkt en men wilde die bekwame monteur graag terughebben. Het bedrijf had zich daartoe tot de Rijkscommissaris gewend en die po ging maakte kans op succes. Ten slotte Rudolf Grüning. Er was bij het arbeidsbureau een vergunning aange vraagd voor tewerkstelling bij de firma P. van Gogh in Amsterdam. Als die verleend werd, wilde men Grüning onder bepaalde voorwaarden toestaan in Amsterdam te verblijven, uiteraard pas na toestemming van de Duitse autoriteiten. Duitse autoriteiten Leiding en bewakers waren dan wel Ne derlanders, op de achtergrond hielden de Duitsers de touwtjes stevig in handen. Met de benoeming van NSB'er Schrieke tot se cretaris-generaal hadden zij een trouwe dienaar gekregen, die volledig naar hun pijpen danste. Er gebeurde niets dat de bezetter onwelgevallig was. Ook in Middel burg lieten de Duitsers het beheer over aan de Nederlanders maar zij hadden wel een vinger in de pap bij verplaatsing, te werkstelling buiten het depot en verzoeken aan het Rijkscommissariaat, de Ortskom- mandant enzovoorts. Soms kwam een Duitse officier voor onderzoek of ondervra ging naar het depot. Spanningen Het is niet verwonderlijk dat in dit gemeng de gezelschap spanningen voorkwamen. In maart 1942 constateerde de directeur dat de stemming minder goed was, de geïnterneerden waren nerveus en brutaal. De plaatsing van Vincent Gawel op de zaal pakte verkeerd uit. Om de toestand niet verder te laten escaleren, wilde de direc teur Budzynski niet toelaten op de zaal. Hij moest in zijn aparte cel blijven. Er waren ook klachten over het eten. Toch waren die klachten gezien de schaarste niet reëel, de rantsoenen in het depot wa ren - zoals eerder vermeld - hoger dan

de Wete | 2011 | | pagina 41