Schelpen voor slaven Geraadpleegde bronnen - Nationaal Archief: Archief van de Rijks- vreemdelingendienst en taakvoorgangers van het ministerie van Justitie 1918-1945, inv.nrs. 1801-1805. - Zeeuws Archief: Archieven Strafinrichtingen in Zeeland, inv.nrs. 192 en 207. Keutjes op het strand van Domburg houden, loopt tot 31 december 1944. Hier uit mag de conclusie worden getrokken dat de geïnterneerden in januari 1945 naar el ders zijn overgebracht. Het depot werd per 12 maart 1945 officieel opgeheven en de toelage van directeur Lassche werd op de zelfde datum ingetrokken. Slot Van juli 1941 tot begin 1945 was het Inter neringsdepot in Middelburg gevestigd. Wat zich achter de muren van de Kousteense- dijk afspeelde was maar bij weinigen be kend. De gewone burger wist niets van de internering, noch van de spanningen die onder de geïnterneerden optraden. Men was in die tijd bezig met overleven en pro beerde er het beste van te maken. Ruim drieëenhalf jaar lang zat een aantal vreemdelingen in Middelburg opgesloten, in een vreemd land, onder oorlogsomstan digheden, met gerantsoeneerde voeding, met heimwee en zonder uitzicht op vrijla ting. Het personeel werd dagelijks gecon fronteerd met deze mensen, hun noden, problemen en verlangens. Het is zeker aan hun taktvolle optreden te danken dat er niet meer ernstige geweldsproblemen zijn voorgekomen. Jules Braat Opmerking redactie De foto's van het Huis van Bewaring te Middelburg bij dit artikel zijn ca. 1965 ge maakt door W.Z.C. Hinderks. Hij was in de jaren zestig werkzaam als sociaal ambte naar in het Huis van Bewaring en heeft in die tijd een opstel gemaakt over de ge schiedenis van de gevangenis. Dit opstel is gepubliceerd in De Wete van juli 2005 (p. 14-23). Een aantal van de foto's is toen - uiteraard nog zwart-wit - bij dit artikel op genomen. Je loopt langs de vloedlijn en het valt niet op. Het schelpje ziet er op het eerste ge zicht uit als talloze andere. Klein, bol, een parelmoeren glans en een getand randje. Pas als je het oppakt merk je dat het zo stevig is, zo duurzaam. Het is een bonkje van een schelp, en mooi, dat zeker. Thuis duik je in de boeken en zoekt op wat je ei genlijk gevonden hebt. Dan wordt de vind plaats ineens belangrijk. Waar liep ik ook alweer precies toen ik dat schelpje vond? O ja, tussen Domburg en Westkapelle, het Derde Westen noemen wij dat strand. Daar in de buurt. Lezende over de geschiedenis van dit wonderlijke schelpje, kun je je goed voor stellen dat mensen het ooit gebruikten als betaalmiddel, als geld.

de Wete | 2011 | | pagina 44