39 Kauri's of keutjes, afkomstig van het strand bij Domburg, (foto Leo Hollestelle) Betaalmiddel Toen ik ongeveer tien jaar oud was (meer dan een halve eeuw geleden) en schelpen aan het zoeken was langs de vloedlijn, vond ik af en toe een keutje. Van mijn ou ders wist ik dat keutjes tussen Westkapelle en Domburg aanspoelden, maar waar ze vandaan kwamen was onbekend. Ook hoorde ik dat er vóór mijn tijd veel meer van die kaurischelpen gevonden werden door de Domburgse bevolking. En: dat die oude Domburgse bevolking de keutjes bewaarde in een keutjes- dooze of in een gestreept katoenen zakje, de keutjeszak. Later hoorde ik dat de bijzondere schelpjes tot in de twintigste eeuw gebruikt werden als fi ches bij oude Zeeuwse gezelschaps spellen als kienen en 'klok en hamer'. Dat is frappant, want eigenlijk was dat pre cies waar de schelpjes oorspronkelijk voor waren opgevist en gebruikt: om als geld te dienen. Maar dan wel aan de andere kant van de wereld, langs de kusten van de In dische Oceaan en de Stille Zuidzee. Daar betaalden de mensen elkaar met kauri's. De belangrijkste vindplaatsen waren gele gen langs de kusten van de Malediven. Hoe kwamen ze dan helemaal bij mijn kust terecht, vroeg ik me af. Aan de vloedlijn van mijn Domburgse strand? VOC-schepen De Latijnse naam van de schelpen is Cy- praea moneta. De schelp is gemiddeld on geveer tweeënhalve centimeter groot en lijkt haast van porselein gemaakt. De be woners van deze schelpjes worden dan ook porseleinslakken genoemd. De schel pen deden aanvankelijk dienst als ruilmid del op de Malediven en op Sri Lanka, het vroegere Ceylon. Dit gebruik verspreidde zich vandaar over Voor-Indië en een groot deel van Afrika en zelfs naar Suriname en Nederlands Nieuw-Guinea. In de weten schappelijke naam van de schelp zit het woord 'moneta'. Dit verwijst naar het Latijn se woord voor geld. Hieruit blijkt ook dat de schelp als betaalmiddel werd gebruikt. Het feit dat de schelpen niet overal voor- kwamen, makkelijk waren te vervoeren en duurzaam waren, maakte ze zeer geschikt als betaalmiddel. Er zijn deskundigen die stellen dat kauri's reeds drieduizend jaar geleden in China gebruikt werden als een vorm van geld. De vissers van de Malediven verkochten de schelpen aan de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie. De VOC transporteerde grote hoeveelheden kaurischelpen als bal last aan boord van Oost-lndiëvaarders naar Nederland. In Amsterdam werden de kauri's geveild. De stad was dé markt voor kauri's en er waren grote pakhuizen te vin den voor de opslag van deze schelpen. De kopers waren vooral Nederlandse, Engelse en Franse slavenhandelsbedrijven. Ook in Middelburg werden kaurischelpen verkocht. Met de kaurischelpen werden (onder ande re) slaven gekocht in West-Afrika. Een

de Wete | 2011 | | pagina 45