schip met vijf- tot zeshonderd slaven kon in de eerste helft van de achttiende eeuw met ongeveer twaalf- tot veertienduizend kauri's worden betaald. Na 1750 nam de betekenis van de kauri als betaalmiddel af. Langs de kust Meer over de Domburgse en Westkappel- se kauri's. In het jaar 1738 voer het VOC- fregat Reygersbroek met twee andere re tourschepen van Ceylon naar Holland via Kaap de Goede Hoop met kauri's aan boord. Het schip kwam in ernstige moeilijk heden op de banken van de Ooster Ras sen en werd om half zeven 's avonds op de Westkappelse zeedijk door wind en gol ven in stukken gebeukt en kapotgeslagen. De kapitein, Elias Moeninx, en vijftig van zijn mensen vonden de dood. Het schip bevatte de schelpen die later door genera tie op generatie Walchenaren op het be wuste stuk kust zouden worden gevonden. Overigens was het strand tussen Domburg en Westkapelle niet de enige Zeeuwse vindplaats van kauri's. Ook op andere plaat sen langs de Walcherse kust, van Oostka- pelle tot aan het Zuid-Sloe, zijn er vroeger kauri's gevonden, soms in grote hoeveel heden. Uit onderzoek is vast komen te staan dat ze ook afkomstig zijn van enkele andere vergane VOC-schepen, zoals de Bantam in 1697 en de Woestduin in 1779. De lading van de vergane VOC-vaarder Reygersbroek werd in de paar honderd jaar daarna door de stroming van de zee mondjesmaat verspreid om aan te spoelen en gevonden te worden door jongetjes als ik. En jaren eerder ook, door Zeeuwen die de schelpjes verzamelden, ze opborgen in een gestreepte katoenen zak die ze speci aal naar de schelpen noemden, de keu- tjeszak, om er in alle vrolijkheid de traditio nele gezelschapsspelletjes van die tijd mee te spelen. In hetTeylers Museum in Haarlem ligt een bescheiden collectie oude kaurischelpen. Ze zijn afkomstig van een donatie van B. Sliggers in 2002 aan dat museum. De bij behorende informatie luidt aldus: "Deze kaurischelpen zijn gevonden op het strand bij Domburg (Zeeland) en zijn afkomstig van het in 1738 ter hoogte van Westkapel le gezonken VOC-schip Reygersbroek." Duiken De restanten van het schip heb ik met eigen ogen gezien. Rond 1973 ging ik voor mijn hobby duiken. Eerst deed ik ervaring op in de Oosterschelde, enkele jaren later dook ik voor de kust van Westkapelle, waar in de Tweede Wereldoorlog de dijkdoor braak was en de landing voor de bevrijding van Walcheren plaatsvond. Nu nog liggen daar veel resten: stukken van landings vaartuigen en dergelijke. Jaren later dook ik met Rob Leeuwis, een bioloog bij Rijks waterstaat, aan de voet van de oude Westkappelse zeedijk, en we vonden iets anders. Het waren restanten van een wrak, houten planken en een houten pen-en-gat- verbinding aan een spant. Uit archiefonder zoek bleek ons dat het hier ging om het wrak van de Reygersbroek, de bron van de keutjesverzamelingen! Wim Vreeke Naschrift van de redactie Op de website www.strandvondsten.nl/ artikelen/kauri is meer te lezen over kau ri's. Tevens is op deze website een over zicht te zien van vindplaatsen langs de Nederlandse kust.

de Wete | 2011 | | pagina 46