Het huis met de balk 41 Geschiedenis van een bijzonder pand aan de Markt te Veere Het pand Markt 17/17'A te Veere, maart 2011. (foto Leo Hollestelle) Na het lezen van het artikel 'Sprekende balken' van Sarina Hendrikse in de vorige Wete vroeg ik me af of de herkomst van de Veerse gevelbalk te achterhalen zou zijn. Op de balk staat de tekst: "God die Salomon sinen tempel stiften dede verleen in dit huys gheluc voerspoet en vrede." Omdat Sarina Hendrikse in het artikel niet uitsluit dat de balk van kasteel Zandenburg afkomstig is, begint hier mijn zoektocht. Het idee hiervoor is ontstaan omdat ik weet dat iemand vroeger een leesfout heeft gemaakt en in plaats van "gheluc" het woordje "adellic" las. Met het woord "huys" ervoor werd deze combinatie in ver band gebracht met het kasteel dat bij Vee- re stond. Ik acht het echter uitgesloten dat hij hier vandaan komt. Iedere steen die van het terrein is gehaald en iedere spijker die in de muur is geslagen, werd verantwoord in de rekeningen van de rentmeesters. Deze hielden de verrichtingen op het kas teel en het bijbehorende terrein nauwlet tend in de gaten, leder jaar moest de reke ning ter goedkeuring worden voorgelegd aan de heer, na de dood van de laatste heer in 1558 aan zijn curator en na 1581 aan de markies als eigenaar van het kas teel. Als de rentmeester niet aanwezig was, hield de conciërge de boel in de ga ten. De enige kans om iets te ontvreemden deed zich voor kort nadat de Spanjaarden er in 1572 flink hadden huisgehouden.

de Wete | 2011 | | pagina 47