heilige plaatsen in Palestina. Het verhaal gaat dat ze schatrijk geworden zijn door de vondst van een schat in de ruïne van de tempel van Salomo. Verspreid over heel Europa bezat de orde kloosters en lande rijen. Als we het in 1551 door Jan van Rey- gersbergh geschreven boek Dye Cronycke van Zeelandt erop naslaan, lezen we op pagina 43 dat de tempeliers ook in Zand dijk nabij Veere bezittingen hadden. Op pa gina 57 staat: "Ontrent der Vere hadden si- lieden mede veel erven en lants, waer af buyten der Vere een vrouwen clooster van de Tertianen gesticht en gefundeerd wort." De kloosterorde is in 1312 opgeheven. De apotheker Jan van Reygersbergh moet de gevelbalk vaak gezien hebben, want hij woonde slechts een paar huizen verder, op de hoek van de Markt en de Kerkstraat. Helaas, omdat het huis jonger is valt ook deze theorie af. Schotse invloeden Zouden er later gevluchte tempelridders met de Schotten mee naar Veere zijn ge komen? Het huis waarin de balk zit draagt immers de naam Het wapen van Schot land. We weten dat na de opheffing van de Orde der Tempeliers in 1312 de gevluchte tempelridders in Schotland vrijmetselaars loges hebben gesticht om de 'Oosterse wijsheid' die ze in het Heilige Land hadden opgedaan, veilig te stellen. Schotten waren er genoeg in Veere. De basis voor de vesti ging van de Schotse wolstapel in Veere werd al gelegd op 21 januari 1445 toen Wolfert van Borselen met de Schotse ko ningsdochter Mary Stuart trouwde. Hun huwelijk werd ingezegend in de kapel van Zandenburg en ze gingen wonen in dit kasteel. Behalve wol en andere producten uit Schotland zullen de ridders en edel- vrouwen die hun familie op Zandenburg bezochten ook hun gedachtegoed mee naar Veere hebben gebracht. Ze waren bij de Veerse heren en vrouwen aan een goed adres, want die stonden open voor nieuwe denkbeelden. De humanist Eras mus was rond 1500 op het kasteel een graag geziene gast en in 1523 werd de lutherse koning Christiaan II er met open armen ontvangen. Maar het zou de Vee- renaren niet ontgaan zijn wanneer er voor deze doelgroep een huis in het centrum van Veere was ingericht met zo'n speciale gevelbalk. We hadden daarover dan zeker in de beschrijvingen van de stad kunnen lezen. Kapittelhuis We vervolgen de zoektocht in het Veerse stadsarchief. Uit een lijst met waken van de stad uit 1472 blijkt dat de hele westzijde van de Markt vanaf de Oudestraat tot aan de Stadhuisstraat is volgebouwd. We tellen er negenentwintig huizen. In het huis met de gevelbalk woonde Jan Willeboortzn. Zijn naam zegt weinig; ik heb hem althans nergens terug kunnen vinden. Meer informatie over het huis met de gevelbalk en zijn bewoners treffen we aan in het kohier van de huisschatting, een soort onroerend-goedbelasting uit 1543. We lezen erin dat het huis behoort tot de bezittingen van het kapittel van de Veerse Onze Lieve Vrouwekerk en bewoond wordt door Michiel Oortss. Van Michiel zijn geen verdere gegevens bekend, waarschijnlijk is hij de beheerder. Het is het enige huis in Veere in bezit van het kapittel. In het kohier wordt duidelijk onderscheid gemaakt tus sen dit huis en de zeven woninkjes die de kerk toebehoren, waaronder een viertal bij de school. Ook is er nog een kosterswo-

de Wete | 2011 | | pagina 49