s <9} Van de redactie Tien jaar geleden brachten wij, bij het der tigjarig bestaan van de Heemkundige Kring Walcheren, een extra Wete uit met de inhoudsopgave van dertig jaargangen De Wete over de periode 1971-2001. Per trefwoord werd een overzicht van alle arti kelen en bijdragen weergegeven. Aan het eind van het jaar 2001 was dit overzicht ook beschikbaar op de nieuwe website van de Heemkundige Kring en inmiddels zijn de beschrijvingen van alle artikelen en bij dragen tot en met dit nieuwe nummer op de website te doorzoeken. In die extra uitgave van De Wete van 2001 schreef ik een bijdrage over dertig jaar De Wete, getiteld 'Van clubblad tot tijdschrift'. Daarin gaf ik ook een blik op de toekomst. Ik schreef onder andere: "Bestaat ons me dedelingenblad over tien jaar nog wel in zijn huidige vorm, of wordt het dan aan ie dereen toegezonden via e-mail of is het in tegraal te lezen en te downloaden vanaf internet?" U ziet aan dit nieuwe nummer dat De Wete nog steeds in papieren vorm bestaat, maar de artikelen die in voorgaan de nummers zijn gepubliceerd zijn sinds kort in extenso te raadplegen op de web site van de Heemkundige Kring in pdf-for- maat. Bovendien kunt u ze opslaan op uw eigen computer. Het is zelfs technisch mo gelijk om u via de website van de HKW te 'abonneren' op de nieuwste Wete. U krijgt dan bericht wanneer de nieuwste Wete is verschenen en u kunt deze in pdf-formaat lezen en downloaden. Dat laatste hebben we echter (nog?) niet ingesteld. De artikelen die in de Wetes van de afge lopen twee jaar zijn gepubliceerd zullen we nog niet op de website zetten, al zijn er historische verenigingen die dit wel doen. Eerst maar eens afwachten wat het be stuur hiervan vindt. In deze april-Wete kunt u weer enkele inte ressante artikelen lezen. We beginnen met het eerste deel van een trilogie over Jan Karei van Drunen. Drie Middelburgers heb ben zijn levensverhaal als uitgangspunt genomen voor drie artikelen over aspecten van Middelburg in het eerste kwart van de vorige eeuw. Het eerste artikel, van Piet Smallegange, gaat over de geschiedenis van de School der Nederlands Hervormde Gemeente aan het Molenwater, later be kend als de De Casembrootschool aan de Zuidsingel. Van Drunen was van 1910 tot 1926 hoofd van deze school. Leo van der Vliet leidt de trilogie in met een korte bio grafische schets. De andere twee delen van de trilogie worden in de volgende We tes gepubliceerd. Jan Kaljouw uit Oost-Souburg vervolgt de wandeling langs de Oude Vlissingseweg die hij in 2007 in De Wete is begonnen. Hij vertelt ons nu over de vroegere buiten plaats Poelwijk bij Groot-Abeele. Ook hier weer een verhaal van een mooie buiten plaats die in de negentiende eeuw wordt afgebroken en nu 'voortleeft' als boerderij. Jules Braat heeft een interessant verhaal opgediept uit dossiers in het Nationaal Ar chief in Den Haag. Gedurende de Tweede Wereldoorlog was het Huis van Bewaring te Middelburg een interneringsdepot voor ongewenste vreemdelingen. Mannen van diverse pluimage (Oost-Europeanen en Chinezen) waren hier enkele jaren gein- terneerd. Dat gaf regelmatig spanningen. Wim Vreeke vertelt over de keutjes die hij jaren geleden op het strand tussen Dom burg en Westkapelle heeft gevonden. Deze bijzondere schelpjes zijn overblijfselen uit het rijke handelsverleden van ons land. Uit Azië getransporteerd werden ze gebruikt als geldmiddel voor de slavenhandel en op

de Wete | 2011 | | pagina 4