Jyy 44 owl»mibmlficttjf1 De handtekening van Johannes Bailliett, een van de kanunniken, onder de notariële akte uit 1500 waarbij kanunnik Pieter Willemsz. van Kerkwerve aan de kerk vijf pond vermaakt om het titelfeest van de kerk, Onze Lieve Vrouw ter Sneeuw, voortaan plechtig te vieren. (Zeeuws Archief, Archief Stad Veere, aanwinst archief Bisdom Haarlem) ning waarvan de kerkmeesters eigenaar zijn. De deken van het kapittel was tevens pastoor en woonde in een hoekhuis bij het rooster dat toegang gaf tot het kerkhof aan de westzijde van de kerk. Dit rooster was er om honden en varkens bij het kerkhof te weren. De twaalf kanunniken die aan de Onze Lieve Vrouwekerk verbonden waren, Ti iThTï -■ '•a.. ié- woonden in de Papenstraat (nu een ge deelte van de Kapellestraat) tegenover de kerk. Zoals in iedere plaats waar een kapittel gevestigd was, hadden de kanunniken een eigen zaal of kapittelhuis waar ze verga derden. Omdat het kapittel alleen het huis met de gevelbalk op de Markt bezat, moet dit hun kapittelhuis geweest zijn. Het wordt ook genoemd in een akte waarbij meester Pieter Willemsz. van Kerckwerve, kanunnik en onderpastoor, aan de kerk vijf pond ver maakt om het titelfeest der kerk, Onze Lie ve Vrouw ter Sneeuw, voortaan plechtig te vieren. De akte is op 10 april 1500 door een notaris opgesteld en eindigt met de woorden "Dese dinghen zijn gesciet ter Vere int capittelhuus vanden voorscreven heren deken ende capittel, int jaer, indictie, dach, maent ende pausdom als boven."1 De kosten van de bouw van het kapittel huis zullen betaald zijn door de Veerse heer Hendrik van Borselen, op wiens ver zoek het kapittel is gesticht. Jaar van de bouw Rest nog het jaartal van de bouw. Erme- rins schrijft in zijn derde stukje over Veere: "Deze Kerk ten jare 1472 tot een collegiale Kerk verheven zynde, stichte Heer Hendrik IV van Borssele van der Vere, hier een col- legie van Kannuniken." Hij neemt het jaar tal 1472 over uit de Cronyk van Zeeland van Mattheus Smallegange uit 1696. Pas toor Van der Horst daarentegen meent dat dit is geschied tussen 1464 en 1471. Hij baseert zich op de akte van oprichting van een kapittel in de Mariakapel van Zanden- burg uit 1484.2 Daaruit blijkt dat paus Pau- lus II de parochiekerk van Veere tot een collegiale kerk heeft verheven en daarin, op verzoek van heer Hendrik IV van Bor selen, een college van twaalf kanunniken heeft opgericht. Gezien het feit dat deze paus in augustus 1471 reeds was overle den, moeten verheffing en stichting tussen 1464 en 1471 hebben plaatsgevonden. De oplossing van het raadsel van de her komst van de 'sprekende balk' vinden we uiteindelijk in de inventaris van het archief der O.L.V. Abdij te Middelburg door mr. R. Fruin (1901), waarin op pagina 129 staat geschreven: "Dit kapittel werd in 1470 door Hendrik van Borselen, heer van Vere, ge-

de Wete | 2011 | | pagina 50