sticht en in 1484 door zijn zoon, heer Wol- fard, gedeeltelijk naar Zandenburg overge bracht." Hiermee is onze zoektocht ten einde. We weten nu dat een beeldsnijder de balk in 1470 heeft vervaardigd voor het nieuw te bouwen kapittelhuis van de Onze Lieve Vrouwekerk. Vermoedelijk hebben zich ho ger aan de gevel nog beelden of gevelste nen met afbeeldingen van heiligen be vonden die na de Hervorming zijn verwij derd. Het heeft een haar gescheeld of de gevelbalk was verdwenen, maar daarover later meer. Het wapen van Schotland In het laatste kwart van de zestiende eeuw duikt in de archieven voor het eerst voor dit huis de naam Het Wapen van Schot land op. Dit sluit niet uit dat het die naam al niet veel eerder heeft gekregen. In een stad waar al vanouds Schotten kwamen, klinkt ze ons niet vreemd in de oren. In de burgemeestersrekening van 1481 /'82 lezen we dat in de week van 29 december 1481 tot 4 januari 1482 het stadsbestuur de bis schop van Aberdeen vier stedenkannen wijn heeft geschonken. De week daarop biedt hetzelfde bestuur hem en de schip per van het Schotse koninklijke jacht dat hem naar Veere heeft gebracht, een maal tijd aan ten huize van Pieter Danielsz. Enkele maanden later, in de week van 3 tot 9 mei, is de bisschop opnieuw in Veere, nu vergezeld door de bisschop van het Schotse bisdom Ros. Het stadsbestuur biedt hen 's middags en 's avonds vier sto pen Rijnse wijn en twaalf stopen Gascog- ne en Paillet aan. Het ligt voor de hand dat ze in het kapittelhuis ontvangen zijn en daar ook hebben gelogeerd. Wat ze in Veere kwamen doen is niet bekend, maar ongetwijfeld zullen ze een kijkje genomen hebben bij de in aanbouw zijnde Grote Kerk. Men was daar juist bezig met de sloop van de toren van de oude kerk, die plaats moest maken voor het nieuw te bouwen transept. In de week voorafgaande aan het eerste bisschoppelijk bezoek staat in de rekening een post wegens "twant vut kerckenhuys te halen om te terren ende dair weder te voeren". "Terren" is een oud woord voor teren, maar wat precies bedoeld wordt met "twant" is me niet duidelijk. Het zou een los se scheidingswand of gevlochten kamer scherm kunnen zijn dat opnieuw geteerd (geverfd?) moest worden. Het werk werd gedaan door de gezellen die al enige tijd bezig waren het karveelschip van de Veer- se heer te teren. Met het "kerckenhuys" kan geen ander huis bedoeld zijn dan het kapittelhuis, zodat men in de week vooraf gaande aan het bezoek al druk bezig was dit in gereedheid te brengen. Zou het huis ter herinnering hieraan de naam Het wa pen van Schotland hebben gekregen? In particuliere handen Na de Hervorming in 1572 kwam Het wa pen van Schotland in particuliere handen.3 De eerste eigenaar die we tegenkomen is Huybrecht "de cramer". Zijn naam staat vermeld in het kohier van de huisschatting van 1576. Hij werd in 1588 opgevolgd door de Antwerpenaar Pieter Pieterssen. Pieter, een lakenkoopman, was na de val van zijn geboortestad in 1585 uitgeweken naar Veere. Het huis was toen dieper en één of twee verdiepingen hoger dan nu. Volgens het kohier van het haardstedengeld uit 1588 had het zes haardsteden, wat voor die tijd een grote luxe was. Het waren er evenveel als in Het Lammetje op de Kaai.

de Wete | 2011 | | pagina 51