46 Gezicht op de westzijde van de Markt te Veere, 1870. Aquarel in kleur door A.H. Bakhuyzen jr. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Ze- landia Illustrata deel II, nr. 1023) In het kohier van de tweehonderdste pen ning, een soort onroerend-goedbelasting, uit 1619 is het huis getaxeerd op elfhon derd gulden. Vergelijkbare huizen die in de loop der tijd nauwelijks zijn veranderd, zijn St. Sebastiaen op de Kaai nummer 83, duizend gulden, en Het gouden Vereken op nummer 85, twaalfhonderd gulden. In de zeventiende eeuw komen we rit meester Pieter van Reygersbergh als eige naar tegen. Hij kocht het huis in 1671 op een veiling die gehouden werd omdat de vorige eigenaar een lening van vierhon derd gulden niet had afgelost. Omdat het huis in onderpand was gegeven, werd het op last van de vierschaar door het stads bestuur op 7 januari 1671 bij opbod ver kocht. Voor 246 pond (ruim veertienhon derd gulden) wisselde het van eigenaar. Pieter was een achterkleinzoon van de eerdergenoemde Jan van Reygersbergh die de Dye Cronycke van Zeelandt heeft geschreven. Zijn vader David was eigenaar van de buitenplaats Molembaix aan de weg van Grijpskerke naar Oostkapelle. Pieter had rechten gestudeerd en was van 1659 tot 1663 schepen en in 1665, 1666, 1669 en 1670 burgemeester van Veere. In 1672 werd hij ritmeester bij de cavalerie en verliet hij de stad. Hij bezat meerdere hui zen in Veere, waaronder het huis dat we nu kennen onder de naam Het Godshuis in de Kerkstraat, waarin hij tot zijn vertrek uit Veere waarschijnlijk zelf heeft gewoond. De Hope Pieter van Reygersbergh werd in 1681 als eigenaar opgevolgd door Adriaan van Al ler, die sinds 1665 notaris en procureur in Veere was. De naam van het huis was in middels veranderd in De Hope. Waar schijnlijk was dit gedaan omdat aan de overzijde van de Markt en in de Kapelle- straat ook huizen stonden met de naam Het wapen van Schotland en bezoekers op

de Wete | 2011 | | pagina 52