Smid Abraham Izaak Contant (1870-1928). (coll. J.H. Midavaine) Smederij Omdat de weduwe Van den Bosse de hui zen niet mocht laten slopen, ging ze op zoek naar een nieuwe eigenaar. Op 11 juli 1838 verkocht ze beide panden aan Jan de Croo, die sinds 1 mei 1833 als smids knecht in Veere werkzaam was. De Croo vestigde in het rechterpand zijn smederij en ging met zijn gezin in Het wapen van Schotland wonen. In 1840 beklaagde hij zich bij de gemeente over het feit dat de achterkamer van zijn woonhuis in een zeer slechte staat verkeerde en vroeg voor dit gedeelte een sloopvergunning aan. Na in spectie meldden de gemeentelijke bouw kundigen in hun rapport aan het gemeen tebestuur dat de achterkamer door het af breken van het belendende huisje in 1838 veel had geleden. Bij een eerdere bouw kundige aanpassing, toen een zolder was weggebroken om het achterhuis te verla gen tot dezelfde hoogte als het voorhuis, waren de muren gescheurd en ontzet. Her stel zou zo veel kosten dat het achterge deelte beter gesloopt kon worden. Het ge meentebestuur gaf toen vergunning.4 Na het overlijden van Jan de Croo op 11 oktober 1861 ging de smederij over in han den van zijn zoon Abraham, die al in febru ari van dat jaar uit Koudekerke naar Veere was teruggekeerd. Abraham verwierf in de wijde omgeving grote faam door de krul- schaatsen die hij maakte en heel wat in woners van Walcheren en Noord-Beveland zullen hierop een rondje op de kreken en vesten hebben gereden. Hij overleed op 20 oktober 1895, waarna de smederij overge nomen werd door de in Cadzand geboren smid Abraham Izaak Contant. Op 14 janu ari 1896 liet hij zich als burger van de stad inschrijven. Op 29 mei 1896 kocht hij op een veiling in de Campveerse Toren voor achthonderd gulden het huis rechts naast de smederij (nu huisnummer 11), waar hij ging wonen. Het wapen van Schotland werd magazijn. Tot aan zijn overlijden op 11 december 1928 is Contant als smid werkzaam geweest. Zijn weduwe verkocht op 1 maart 1929 al haar bezittingen op de Markt aan Leen Meijers, die als smids- knecht bij haar in dienst was. De dag na de overdracht beviel Leens vrouw van haar eerste kind en zo kreeg de smid de ene dag een huis met smederij en de volgende dag een dochter. Meijers werkte voorna melijk voor de Veerse en Arnemuidse vis sers. In 1964 verplaatste hij de smederij naar de Kapellestraat en Het wapen van Schotland en Het swart Leeuwken werden verbouwd tot winkelpand. Nadat de firma Meijers beide panden in 1990 aan de firma S. Kodde en Zn. had overgedragen, wer den ze van elkaar gescheiden en afzon derlijk verkocht. J.H. Midavaine

de Wete | 2011 | | pagina 54