Readies 51 Hof Valkenisse P. Lampert sr. uit Biggekerke reageerde op het artikel over het hof Valkenisse van Jaco Simons, in de vorige Wete. "Allereerst wil ik de schrijver complimente ren met de beschrijving van de buurtschap Groot en Klein Valkenisse. Het is mij be kend dat op de kaart van Hattinga uit 1750 niets over de buitenplaats is vermeld. Vol gens het boekje van K. Wielemaker (Big gekerke, zijn burgerlijke en kerkelijke ge schiedenis, 1904) lag op het eind van de Beekerkse Santwegt de oprijlaan naar het hof Valkenisse, met aan het begin een hek met twee dampalen met wapendragende leeuwen met het jaartal 1697. In het artikel wordt gesproken over een waterpartij; dat was bij de familie Vos de gracht of de pit waar het vee uit dronk, met prachtig helder duinwater. Dit gaf bij vorst kristalhelder ijs waar wij op schaatsten. De schuur op de foto is begin jaren dertig ge bouwd voor ongeveer vijfduizend gulden. Op de kadastrale kaart van 1818 staat de schuur haaks op het woonhuis. Je kon goed zien dat de gevel tegen de schuur metselwerk was van recentere datum. Als buurman heb ik het woonhuis helpen slo pen, in het voorjaar van 1967, waarbij de twee wapendragende leeuwen zeer waar schijnlijk met het puin zijn verdwenen. De balken waren nog van prima kwaliteit en werden verkocht. Drie generaties Vos hebben hier gewerkt en gewoond: Jan Vos (1872-1955), huwde met Pieternella de Wijze (1870-1933), dochter van Kornelis de Wijze jr. en Maria Pieternella Bimmel. Waar nu de bungalow staat, stond voorheen de bakkeete, waar in de zomer geleefd en gewoond werd, met een echte haard met een zwarte ijze ren ketei aan een ketting erboven. De tweede generatie Vos was een gezin met dertien kinderen. Ze waren zeer gast vrij. Wij als twee buurjongens uit een klein gezin konden altijd zo aanschuiven op de banken die langs de muur stonden. Er was wel een zekere discipline, tijdens het eten werd niet gepraat. Als vroegere buren van het hof Valkenisse staan wij ook op de kadastrale kaart van 1818. In het artikel wordt vermeld dat Kor nelis de Wijze jr. als pachter bij openbare verkoop de boerderij in 1866 kocht met 13 hectare bouw- en weiland. Zeer waar schijnlijk is het groter geweest omdat de percelen van ons bedrijf verspreid lagen tussen ons en die van het hof Valkenisse. Deze grond is vermoedelijk gekocht door een van mijn voorouders van moeders kant. Na de eerste verkaveling, in 1952/ '53, is daar verandering in gekomen. Een vraag van mijn kant: hoe is de naam Groot Valkenisse ontstaan? Komt dat om dat er nogal wat voorname mensen uit het land hier een villa hebben gebouwd, onder wie de familie Schat, de dichter Martinus Nijhoff, de familie van het hof Snippenoord - een bekende redersfamilie uit Rotterdam waar in de naoorlogse jaren de prinsessen Beatrix en Irene kwamen logeren -, de heer Van Westen uit Vlissingen, villa Van Boers, Houtenhuisje van Ham in 't Hout en het café van Antje (Boone-Simonse) dat door de jeugd op feestdagen uit de verre omtrek werd bezocht. Ook tijdens de mobi lisatie en de oorlog deed het café goede zaken met bunkerbouwers en militairen. Toen de vader (Cornelis Vos) en zijn vrouw (Adriana Wielemaker) van dat grote gezin wilden stoppen met hun bedrijf, waren er drie zonen die ervoor in aanmerking wil den komen om het bedrijf over te nemen. Omdat er in 1929 al een camping was, is

de Wete | 2011 | | pagina 57