met veel moeite - via procedures met een advocaat - toestemming verkregen om in 1959 op ongeveer twee hectare een cam ping te beginnen. Er werd tussen de zonen Bram, Lou en Kees geloot. Kees lootte de camping, Lou de boerderij met bouw- en weiland en Bram had niets. Ik weet nog dat ik als kind 's zondags wei- eens ging wandelen met mijn vader en dan zagen we tentjes staan op de Boswei, met een wc met deur met een werveltje en een haakje en natuurlijk de bekende em mer die elke morgen op de mestput werd geledigd. Padvinders en jeugdgroepen maakten veel gebruik van de camping, vooral met Pinksteren was het druk aan de Zandweg, nu Valkenisseweg. In die tijd was dit een doodlopende weg op de 'duin slag', een onverhard zandpad langs de duinen naast het fietspad." Sprekende balken Sarina Hendrikse geeft nog een aanvulling op haar artikel over oude balken met tekst in panden in Veere en in Middelburg. "Ik vond het van het begin af aan al vreemd dat de balk van het huis Arnemuiden in Middelburg niet op de voorgevel zat maar op de zijgevel. Maar de voorgevel was daarvoor te smal en de balk met spreuk te lang. Toch raar, dat de eerste eigenaar (of naamgever) van het huis zo'n mooie balk liet maken voor de zijgevel? Het boek van M. Fokker (Proeve van eene lijst bevatten de de vroegere namen der huizen in Mid delburg, 1904) bracht uitkomst. In het hoofdstuk 'Aanvullingen en verbeteringen', pagina 83, staat het volgende. 'Van de in 1857 verbrande huizen was De witte Pauw de latere naam van Arnmeyen. De eerst bekende naam van De getrouwen Herder was ook Arnmeyen, zijnde dit huis in tweeën gesepareerd.' Met andere woorden: de twee verbrande huizen, De witte Pauw en De getrouwen Herder, waren vroeger één groot huis dat oorspronkelijk Arnemuiden heette en later gesplitst werd in twee kleinere huizen, die ieder een andere naam kregen. Die balk moet dus wel degelijk op de toen veel bre dere voorgevel hebben gezeten en is na de splitsing naar de zijgevel verhuisd. Er moet ook wel een grondige verbouwing hebben plaatsgevonden om van één groot huis twee kleinere te maken, met twee aparte voorgevels. Wanneer dit heeft plaatsgevonden, wordt niet vermeld. In elk geval is dit raadsel nu wel opgelost. Het gebeurde wel vaker dat huizen die op een gegeven moment te groot geworden waren voor de volgende eigenaren (erfgenamen?), werden gesplitst in twee huizen. Zo werd het huis Antwerpen in de Lange Delft ge splitst in Groot Antwerpen en Klein Ant werpen, en in de Lange Noordstraat was er dan Het groot Avondmaal en Het cleyn Avondmaal, en er zijn nog tal van voorbeel den terug te vinden. In elk geval weten we nu dat het huis Arnemuiden een groot en voornaam huis aan de Markt is geweest. Het kan identiek geweest zijn aan het huis Domburg, dat tot in de negentiende eeuw aan de Markt in Middelburg stond, op de hoek van de Gortstraat, en in de Middel eeuwen bewoond werd door de heren van Domburg. Dat waren rijkgeworden boeren, die oorspronkelijk niet van adel waren maar hun huis vernoemd hadden naar de plaats waar ze vandaan kwamen: Dom burg. Ze lieten zich tot ridder slaan en kre gen goede functies als baljuw en burge meester en waren gevreesd en machtig op Walcheren, waar ze grote stukken grond

de Wete | 2011 | | pagina 58