53 De ruïne van het uitgebrande huis Arnemui den op de hoek van de Lange Delft en de Lange Burg. Naar steendruk, 29 juni 1857. (Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illu- strata Prentbriefkaarten, nr. ZI-P-01528) bezaten. Het huis Arnemuiden is ongetwij feld vernoemd naar een belangrijke familie die uit Arnemuiden kwam. Er was een adellijk geslacht van die naam, maar dat was met de dood van Gilles van Arnemui den in de vijftiende eeuw in de mannelijke lijn al uitgestorven. Overigens waren er wel rijke kooplieden uit Arnemuiden die de naam van hun geboorteplaats aanhielden, alleen is er weinig of niets over hen be kend uit de eerste helft van de zestiende eeuw. De eigenaar van het huis Arnemui den was toen ongetwijfeld een zeer welge steld en belangrijk man. Hij kan zelfs reder geweest zijn; de meeste welgestelde koop lieden hadden ook schepen. Op de gravu re zien we achter het tweede huis een uit kijktoren met kantelen. Mogelijk had hij ook een nog belangrijke functie in de kerk. Karei V bracht in 1515 een bezoek aan Middelburg. Het is niet onmogelijk dat hij de eigenaar van het huis Arnemuiden toen persoonlijk heeft ontmoet. Deze heeft waarschijnlijk de voorgevel van zijn huis, dat er al stond, laten vernieuwen of ver fraaien in 1530, het jaartal dat op de balk stond. In dat jaar had er namelijk een be langrijke gebeurtenis plaatsgevonden: Ka- rel V, die al keizer was sinds 1520, werd in dat jaar in Bologna door paus Clemens VII tot koning van Italië en rooms-koning ge kroond nadat hij zich met de paus had ver zoend en het huis De Medici had hersteld. Dat is wat de 'sprekende' balk ons vertelt. Tot zover deze toegift."

de Wete | 2011 | | pagina 59