Herinneringen van een bovenmeester J.K. van Drunen, hoofdonderwijzer te Middelburg 1910-1926 Walcheren werden ze later gebruikt bij ge zelschapsspelletjes. Jan Midavaine schreef een uitgebreid ver volg op het artikel van Sarina Hendrikse in de vorige Wete over een balk met tekst in een pand aan de Markt te Veere. Het pand mag dan tegenwoordig een winkel zijn met prullaria voor toeristen, het was ooit een kapittelhuis en het woonhuis van een smid. Het laatste deel van deze Wete is uiteraard gereserveerd voor de vaste rubrieken. He laas liep het bij de voorbereidingen van deze Wete niet helemaal naar wens en daarom ontbreken de boekbespreking en Vadertje. Die heeft u volgende keer van ons te goed. Veel leesplezier. Leo Hollestelle Honderd-en-een jaar geleden, in 1910, werd Jan Karei van Drunen, op dat mo ment hoofdonderwijzer in Nieuwkoop, be noemd tot hoofd van de Hervormde School aan het Molenwater in Middelburg. Hij vervulde die functie daar zestien jaar, tot 1926 toen hij vertrok om hoofd van een school in Scheveningen te worden. Later vertelde 'bovenmeester' Van Drunen de herinneringen over zijn leven en werk aan een nichtje. Zij heeft in 1978 ailes op getekend. Het gaat over Van Drunens fami lie, zijn jeugd in Friesland, over zijn carriè re en belevenissen als schoolmeester en verder over het dagelijks leven en de so ciale omstandigheden. Dit verhaal kwam onlangs min of meer toe vallig boven water. Iemand uit de familie kwam het weer tegen en stuurde het door, met de vraag of er in Middelburg mis schien belangstelling voor zou zijn. De herinneringen van Van Drunen geven een mooi tijdsbeeld. Het deel van zijn ver haal dat over Middelburg gaat geeft de mogelijkheid van een doorkijk op het 'ge wone' leven in de stad in het eerste kwart van de twintigste eeuw. Mevrouw Ineke Vogel-Wessels Boer en de heren Piet Smallegange en Leo van der Vliet hebben hetgeen Van Drunen vertelde - wat hij zich vooral herinnerde en hem interesseerde - bewerkt tot drie artikelen met elk een ei gen invalshoek: op de eerste plaats zijn school, dan het instituut Kinderzorg waar hij geregeld mee te maken had en ten slot te hoe hij in Middelburg de Eerste Wereld oorlog beleefde. Omdat Van Drunens observaties zoals die door zijn nichtje zijn opgetekend soms wat fragmentarisch, wel erg anekdotisch en sterk op persoonlijke opvattingen zijn ge baseerd - het geschrift heeft niet voor

de Wete | 2011 | | pagina 5